Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE Siber Güvenlik Konseyi’nin kurulması onaylandı

BAE Siber Güvenlik Konseyi’nin kurulması onaylandı

Pazartesi, 30 Kasım, 2020 - 11:00
BAE kabine oturumundan bir kesit (WAM)

Birleşik Arap Emirlikleri Devleti Başkan Yardımcısı ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid Al Maktum başkanlığında Abu Dabi’deki Vatan Sarayı’ndaki kabine oturumunda BAE Hükümeti başkanlığında bir siber güvenlik konseyi kurulmasını dün (Pazar), onaylandı.

Bünyesinde bir çok federal ve yerel yetkiliyi barındıran Siber Güvenlik Konseyi, tüm sektörlerde siber güvenliği sağlamak için ulusal stratejiyi geliştirme ve güçlendirmek amacıyla Bakanlar Kuruluna rapor verir.

Konsey, siber güvenlikle ilgili politika, strateji ve eylem planlarını onaylamak, ülke çapında etkin bir şekilde uygulanmasına yönelik gerekli kararları hazırlamak ve bu kararları Bakanlar Kuruluna sunmakla sorumludur. Ayrıca konsey, saldırılar ve tehditler dahil olmak üzere ülkede siber güvenliğin sağlanması noktasında ulusal stratejiyle uyumlu bir ulusal müdahale planının hazırlanması ve geliştirilmesinden sorumludur.

Ayrıca konseyin görevleri arasında, yerel ve uluslararası çeşitli kuruluşlar ve sektörler arasında siber güvenlikle ilgili bilgilerin değişimi, paylaşımı ve idaresi için bir genel çerçevenin oluşturulması ve ilgili makamlarla işbirliği içerisinde Bakanlar Kurulunun onayına sunulması da bulunmakta.

BAE Bakanlar Kurulu, Sanayi ve İleri Teknoloji Bakanı Dr. Sultan bin Ahmed el-Cabir’in, BAE’nin iklim değişikliği özel elçisi olarak atanmasını onayladı. Elçi, ülkedeki yetkili makamlarla koordineli bir şekilde bölgesel ve uluslararası iklim değişikliği ile ilgili konuları takip edecek. Ayrıca iklim değişikliği ile ilgili jeopolitik konuları takip ederek, yetkili makamlarla BAE’nin ulusal önceliklerinin desteklenmesi ve korunması konusunda koordinasyon sağlayacak.

Elçinin görevleri arasında, uluslararası anlaşmalara katılım, uluslararası anlaşma ve bölgesel kuruluşlarla ortaklık önerilerinde bulunma, iklim değişikliği ile alakalı bölgesel ve uluslararası forum, konferans ve müzakerelerde devleti temsil etme, iklim değişikliği konusunda BAE resmi sözcüsünün görevlerini yerine getirme ve aynı çerçevede devletin girişimlerini, siyasetini ve icraatlarını bölgesel ve uluslararası düzeyde desteklemek bulunmakta.


Editörün Seçimi

Multimedya