Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus’ta koronavirüsten iyileşme oranı yüzde 71

Tunus’ta koronavirüsten iyileşme oranı yüzde 71

Salı, 1 Aralık, 2020 - 08:15

Tunus Sağlık Bakanlığı, ülke genelinde yeni tip koronavirüs salgının başlangıcından bu yana kaydedilen 96 bin 251 vakadan 69 bin 624’ünün sağlığına kavuştuğunun tahmin edildiğini ve ülkedeki iyileşme oranının yüzde 71 sınırını aştığını duyurdu.

Tunus’ta 66 kişinin daha virüs sebebiyle hayatını kaybetmesi ile toplam can kaybı 3 bin 219’a yükselirken, 28 Kasım tarihinde bin 271 yeni vaka kaydedildi.

Uzmanlar, Tunus Sağlık Bakanlığı tarafından sunulan sayılar ve istatistikiler göz önüne alındığında önümüzdeki dönemde de vaka ve ölü sayılarının aynı oranda kaydedilmesinin öngörüldüğünü belirtti.

Hükümet kaynakları, Tunus hastanelerinde bin 466 vakanın tedavi gördüğünü, devlet hastanelerinde ve özel hastanelerdeki yoğun bakım ünitelerinde 299 vakanın bulunduğunu ve 129 kişinin solunum cihazına bağlı olduğunu aktardı.

Epidemiyoloji ve Koruyucu Tıp Uzmanı Muhammed eş-Şahid, koronavirüs salgınının Tunus’ta 2022 yılına kadar yayılmaya devam edeceğini öngördüğünü ifade etti. El-Şahid yaptığı bir basın açıklamasında, Tunus’un salgına karşı mücadelesinin ve kontrol altına alma çalışmalarının hala zayıf olduğunu söyledi.

Eş-Şahid salgının son aylardaki yatay gelişimi göz ününe alındığında gelecek haftalarda virüse bağlı ölümlerin artacağını, bunun yanı sıra devlet hastaneleri ve özel hastaneler tarafından kaydedilen vaka sayılarının yükseleceğini, yoğun bakımda tedavi gören veya solunum cihazına bağlı olan hastalarda dahil olmak üzere sağlık durumları kötüleşen yüzlerce hastanın olacağını belirtti.

Eş-Şahid salgının bulaşma riskinin azaltılması için, sosyal mesafeyi koruma, tıbbi maske kullanma ve sağlık protokollerine riayet etme çağrısında bulundu. Çoğu Tunuslu’nun sağlık protokollerine riayet etmemesine eleştiride bulunarak, vatandaşların sadece yüzde 30 veya 40’ının maske takmasının salgının yayılma hızını düşürmeye yardımcı olmayacağını belirtti.

Tunus Eğitim Bakanlığı, Eylül ayı ortasında okullara geri dönülmesinden bu yana, okul çevrelerinde 26 kişinin virüs sebebiyle hayatını kaybettiğini duyurdu. Bakanlık okullarda doğrulanan vaka sayısının 3 bin 194’e yükseldiğini açıkladı. Vakaların iyileşme oranının yüzde 71,6 olduğu ve bunun toplam 2 bin 287 vakaya denk geldiğinin tahmin edildiği belirtildi.

Okul ortamındaki en çok vaka sayısı öğretmenler arasında, bin 473 vaka ile kaydedildi, vakalardan bin 32’si sağlığına kavuşurken, hastalığa yakalanan bin 342 öğrenciden 999’unun sağlığına kavuştuğu biliniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya