Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus: Muhalif milletvekilinden parlamentoya karşı devrim çağrısı

Tunus: Muhalif milletvekilinden parlamentoya karşı devrim çağrısı

Salı, 1 Aralık, 2020 - 10:45
Tunus parlamentosunun toplantılarından bir görüntü (EPA)

Demokratik Vatanseverlerin Birleşik Partisi lideri Munci er-Rahvi’nin İslamcı çizgideki Nahda Hareketi tarafından yönetilen parlamentoya karşı devrim çağrısı, seçilmiş bir kuruma karşı devrimin meşruiyetine dair siyasi ve anayasal bir tartışmaya yol açtı. Ancak Rahvi, bu çağrıyı Tunus’un tanık olduğu olumsuzluklarla haklı çıkarmaya çalıştı. Yetkili, parlamento faaliyetinin zayıflığının sebepleri arasında, parlamentonun iç sistemi ve bu kuruma liderlik eden şahsiyetler olduğunu belirtti.

Munci er-Rahvi, parlamentoyu devirme çağrısını savunurken, parlamentonun yasaları onayladığını ve hükümetin eylemlerini denetlediğini, bunun da değiştirilmiş bir parlamenter sistem kapsamında elde edilen sonuçlar için büyük sorumluluk taşıdığını söyledi. Rahvi ayrıca, Nahda Hareketi’nin lideri olan Raşid el-Gannuşi’nin başkanlık ettiği parlamentonun, ‘Tunuslular açısından ekonomik ve toplumsal baskının merkezi olduğunu, bu nedenle ondan hiçbir fayda umulmadığı için ona karşı ayaklanmak gerektiğini’ dile getirdi.

Munci er-Rahvi, “Halkın, bu kuruma karşı isyan etmekten başka hiçbir seçeneği yok, tıpkı devrik başkana karşı isyan ettiği gibi” diyerek, parlamentonun şu anki sözcüsü olan Gannuşi’yi de ‘devletin inşa ettiklerini sabote etmekle’ suçladı ve bu durumun, Tunus’taki umutsuzluğun sebebi olduğunu vurguladı.

Rahvi, ‘bir grup yalaka’ içerdiği gerekçesiyle mevcut hükümeti destekleyen siyasi kuşağı da eleştirdi. Bazı siyasi suikastlara parmağı karışmakla suçlanan Nahda liderine atıfta bulunan Rahvi, parlamentonun, birinin başkanı ‘terörizmin resmi avukatı’ olan 3 bloktan oluştuğunu söyledi.

Öte yandan hakimlerin grevi, hakimlerin kötüleşen maddi koşullarının ve yargı reform dosyasının askıya alınmasının yanı sıra mahkemelerdeki sağlık koşullarını ve ‘felaket’ çalışma durumlarını protesto etmek amacıyla art arda üç haftadır devam ediyor.

Tunus Hakimler Sendikası, genel grevin 4 Aralık’a kadar devam edeceğini duyurdu. Bu çerçevede Tunuslu Hakimler Vakfı Yürütme Ofisi, Hükümet Başkanlığı’na ve Adalet Bakanlığı’na, adli durumun daha da kötüleşmesini önlemek için talepleri olumlu şekilde ele alma ve bunlara yanıtları hızlandırma çağrısı yaptı.

Hakimlerin protestoları, koronavirüs nedeniyle üç hakimin hayatını kaybetmesinin ardından öfkelerini ifade etmek amacıyla 16 Kasım’da 5 gün süreliğine başlamıştı. Grev ilanından önce bir hakim de özel bir klinikte tedavi görememesi sonucunda virüsten etkilenerek hayatını kaybetti.

Hakimlerin talebi, ister mahkeme salonlarında ister özel ofislerinde olsun mahkemelerdeki zorlu çalışma koşullarına kadar uzanıyor. Talep listesi, koronavirüsün tehlikelerine en çok maruz kalanlar arasında olan hâkimlerin, askeri (devlet) hastanede tedavi görmesinin sağlanması ve hâkimlerin tedavi sisteminin geliştirilmesi meselelerini de içeriyor.

Aynı şekilde Adalet Bakanı Muhammed Busta, hakimlerin, maaş ve bağışlardaki artışla ilgili taleplerine şaşırdığını dile getirdi. Birçok tarafın yoksulluk, işsizlik ve dışlanmadan mustarip olduğu bir dönemde hükümetin bu talepleri anlayamadığını vurgulayan Busta, “Tunus hakimlerine, ülkenin yaşadığı finansal krize rağmen aylık 3,5 bin Tunus dinarı (yaklaşık 1,27 bin dolar) maaş ödeniyor” dedi. Bakan ayrıca, hükümetin, hakimlerin taleplerine cevap veremeyeceğini belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya