Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Moritanya’da Kovid-19’a karşı "Kuran'la Belayı Ortadan Kaldırıyoruz" kampanyasını başlattı

Moritanya’da Kovid-19’a karşı "Kuran'la Belayı Ortadan Kaldırıyoruz" kampanyasını başlattı

Cuma, 11 Aralık, 2020 - 13:00
Moritanya Başbakanı Muhammed Ould Bilal basın toplantısı sırasında (Moritanya haber ajansı AMI)

Şarku’l Avsat’ın DPA’dan aktardığı habere göre, Moritanya yetkilileri dün (Perşembe) yaptıkları açıklamada, ülkede her geçen gün artan Kovid-19 kaynaklı ölümler ve vakalar nedeniyle salgını ortadan kaldırmak için camilerde Kuran okunmasına karar verildiğini duyurdu.

Moritanya İslami İşler Bakanı Dr. Dah Ould Sidi Amor Taleb, hükümetin koronavirüsün yayılmasını engelleme çabalarına katkıda bulunmak amacıyla "Kuran’la Belayı Ortadan Kaldırıyoruz" adlı kampanyada hoparlörlerle sürekli Kuran okunması kararı aldı.

Bakanlık kararında, Kuran'la yardım istemenin dertlerden kurtulmak ve bereket aramak olduğu, kararın ülke çapındaki tüm cami imamlarına yöneltildiği ve çalışmaların dünden itibaren başladığı bildirildi.

Moritanya’da iki haftadan daha uzun bir süre önce Moritanya Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan Kovid-19 salgınının ikinci dalgası nedeniyle vakaların yayılmasını önlemek amacıyla iki hafta süreyle okulların kapatılmasına karar verildi.

Moritanya yetkilileri daha önce Cuma namazını haftalarca askıya almış, Ramazan ayında Teravih namazını iptal etmiş ve camilerde seccade kullanımını kaldırarak sosyal mesafe kuralı getirmişti. 

Öte yandan ülkedeki toplam vaka sayısı 10 binin üzerine çıkarken, ölümler dün 200’ü aştı. Bakanlığa bağlı Koronavirüs İzleme Komitesi durumu takip etmek ve gerekli tedbirleri almak için düzenli toplantılarına devam edeceğini duyurdu.

Moritanya Başbakanı Muhammed Ould Bilal Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ülkesinin koronavirüs aşısı ihtiyacının yüzde 20'sini önümüzdeki yılın başına kadar alacağını duyurdu.

Başbakan Bilal, başkent Novakşot'ta Kovid-19’a yakalananlar için açılan izolasyon merkezine ziyaretinin ardından yaptığı basın açıklamasında, ülkesinin aşı almak için gerekli tedbirleri aldığını belirtti. Aşılarda önceliğin sağlık personeli, yaşlılar, kronik hastalığı olanlar, çalışanlar ve güvenlik görevlileri olacağını belirterek, ülkedeki salgının durumunun hala kontrol altında olduğunu vurguladı.

Moritanya son iki gün içinde Kovid-19 kaynaklı en yüksek vaka ve ölüm oranını kaydetti. Dün ülkede koronavirüs nedeniyle 3 kişi hayatını kaybederken 197 kişi virüse yakalandı. Pazartesi günü ise, iki hafta önce ülkede virüsün ikinci dalgasının duyurulmasından bu yana en yüksek günlük vakalar kaydedildi, 4 kişi hayatını kaybetti.

 


Editörün Seçimi

Multimedya