Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Trump damadı Kushner’in babası da dahil 26 kişiyi daha affetti

Trump damadı Kushner’in babası da dahil 26 kişiyi daha affetti

Perşembe, 24 Aralık, 2020 - 10:45
ABD Başkanı Donald Trump

ABD Başkanı Donald Trump, görev süresinin bitmesine kısa bir süre kala, Rusya soruşturmasında suçlu bulunan Paul Manafort ve Roger Stone’un yanı sıra damadı Jared Kushner’in babası Charles Kusher’in de aralarında yer aldığı 26 kişiye daha özel af çıkardı.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, Trump’ın 15 kişiye af ve 5 kişiye de ceza indirimi sağlayan başkanlık kararı çıkarmasının ardından 26 kişiye daha özel af çıkardığı bilgisi yer aldı.


Trump ilk olarak 15 kişiyi affetmişti

Trump, geçtiğimiz Salı günü Rusya soruşturmasında suçunu kabul eden eski Danışmanı George Papadopoulos da dahil olmak üzere 15 kişiye af ve 5 kişiye de ceza indirimi sağlayan başkanlık kararı çıkardı.

Papadopoulos, Rusya’nın 2016 başkanlık seçim sürecine müdahalesine yönelik açılan soruşturmada FBI’a yalan söylediğini itiraf etmişti.

Trump ayrıca Rusya soruşturması çerçevesinde suçlanan Hollandalı avukat Alex van der Zwan’ı da affetti.

Başkanlık affının, 2007’de Irak’ın başkenti Bağdat’taki Nisur Meydanı’nda 17 sivili öldürdükleri suçlamasıyla 30’ar yıl hapis cezası alan Paul Slough, Evan Liberty, Dustin Heard ve saldırıda tetiği ilk çeken kişi olması nedeniyle ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Nicholas Slatten’ı da içermesi tepkilere neden oldu.

ABD başkanları geleneksel olarak görev sürelerinin bitmesine az bir süre kala bazı kişileri affedebiliyor.

20 Ocak’ta görevi Joe Biden’a devredecek olan Trump’ın da kendisine yakın bazı isimleri affetmesi bekleniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya