Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Göz sağlığı uyarısı: Ekran karşısında geçirilen süre boyunca göz sağlığını korumak için ‘20-20-20’ kuralına uyun

Göz sağlığı uyarısı: Ekran karşısında geçirilen süre boyunca göz sağlığını korumak için ‘20-20-20’ kuralına uyun

Çarşamba, 13 Ocak, 2021 - 10:30
Korona korkusu bazı kişilerin görme yetilerinde kayıplara neden olabilir.

Göz sağlığıyla ilgilenen bir kurum, ekran karşısında geçirilen süre boyunca göz sağlığını korumak için insanlara, “20-20-20” kuralına uyma tavsiyesinde bulundu.

BBC’nin haberine göre, kurum, “Gördüğünüzden emin olun” anlamına gelen, “Görmek için Savaş”(Fight For Sight) sloganıyla, her 20 dakika da bir 20 saniye süreyle ekrandan 20 feet (yaklaşık 6 metre) uzağa bakmayı öneriyor.

Koronavirüsün ortaya çıkmasıyla beraber, yarısı ekran başında daha çok vakit geçiren 2 binden fazla kişinin katıldığı bir anket, bu kişilerin yüzde 38’inin görme yetilerinde azalma olduğuna inandığını gösterdi.

Ayrıca anket sonuçları insanların 5’te 1’inin virüse maruz kalma korkusuyla göz muayenesi yapmaya daha az istekli olduğunu ortaya koydu.

Ankete katılan insanlar okuma güçlüğü, baş ağrısı, migren ve gece görüşlerinin zayıf olmasından yakındıklarını söyledi.

“YouGov” anketini yapan kurum, düzenli göz muayenesi yaptırmanın önemini vurgulayarak, insanlara göz doktorlarının çoğunun pandemi süresi boyunca çalışmaya hazır olduklarını hatırlatmak istediğini söyledi.

“Fight for Sight” direktörü Sherine Krause, “Görme kaybı vakalarının yarısından fazlası erken tespit ve müdahale yoluyla önlenebilir. Düzenli muayeneler sayesinde semptom göstermeyen vakalar ve görmeyi tehdit eden durumlar tespit edilebilir” ifadelerini kullandı.


Gözleri zorlamamak için basit molalar verin

Kurum, ekran karşısında gözleri zorlamamak için basit molalar verilmesini tavsiye etti.

Optometri Bölümü’ndeki doktorların karantina dönemi boyunca özellikle görme yetilerinde değişiklik yaşayan kişiler için hizmet vermeye devam edeceğini belirtti.

Dr. Paramdeep Bilkhu, “Kuruluşun yaptığı araştırma, ilk karantina döneminde, ankete katılanların 4’te 1’inden daha azının görme yetilerinde,   kötüleşmeler olduğunu gözlemledi” dedi.

İngiltere iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına göre, işverenler çalışanlarının günde bir saatten fazla çalışmak için ekrana bakmaları durumunda, göz muayenesi için ödeme yapmalarını şart koşuyor.

Geçtiğimiz yaz, İngiltere Tıp Birliği ve Kraliyet Oftalmologlar Koleji’nin tahminlerine göre, İngiltere’de temel göz muayenesini yaptırmayan en az 10 bin kişi olduğu tespit edildi.

İngiltere’deki Kraliyet Ulusal Körler Enstitüsü (RNIB), salgın esnasında hastaneye gitme korkusu nedeniyle, bazı kişilerin görme yetilerini kaybetme riskiyle karşı karşıya olmasından endişe duyduklarını söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya