Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Duma: El-Ula Zirvesi bölgede olumlu bir gelişmenin önünü açıyor

Duma: El-Ula Zirvesi bölgede olumlu bir gelişmenin önünü açıyor

Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Slutsky, zirvenin Rus girişimi önündeki büyük engeli kaldırdığını söyledi.
Çarşamba, 13 Ocak, 2021 - 12:45
El-Ula'da düzenlenen Körfez Zirvesi’ne katılan heyet başkanları. (SPA)

Duma Meclisi Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutsky, El-Ula'da düzenlenen Körfez Zirvesi sonuçlarının Suriye krizi de dahil olmak üzere bölgedeki karmaşık dosyaların çözümünü olumlu etkileyeceğine yönelik inancını dile getirdi.

Moskova'nın uzlaşma sürecini desteklemeye ve ‘Arap Evi’ birliğini yeniden tesis etmeye önem verdiğini belirten Slutsky, bu hususların bölge ülkeleri ve Rusya'nın ortak çıkarlarına doğrudan yansıdığına dikkat çektiği açıklamasını şöyle sürdürdü:

“El-Ula Zirvesi, son yıllarda tanık olduğumuz sağlıksız koşullara bir son verdi. Zirve çıktılarının, bölge ülkeleri arasındaki iş birliğini tümüyle yenilemek için gelecekteki adımlarda kendini göstereceğine inanıyorum. Gelişim, Avrasya bölgesinin geri kalanının yararınadır. Diyalog ise her şeyden önce Körfez ülkelerinin birçok ortak tehdit ile mücadele amacıyla dayanışması üzerinedir. Bu tehditler arasında terörizm, aşırılık yanlısı ideoloji, kitle imha silahlarının yaygınlaşması, başta Suriye krizi, Yemen ve Libya'daki durum ve Filistin-İsrail çatışması gibi çözülmemiş birçok kriz bulunuyor. Zirvenin çıktıları, Rusya’nın bu stratejik bölgedeki güvenliği artırmaya yönelik girişimini önündeki temel engeli kaldırdı ve başta Suriye’deki olmak üzere diğer krizleri çözüme yöneltti. Birçok Suriyelinin ikamet ettiği Körfez ülkelerinin koronavirüsle mücadelede, aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki mekanlar da dahil olmak üzere Suriye’nin yeniden yapılanma sürecinde Suriyelilere yardımcı olmak için çok şey yapabileceği güvenini sağladı. Bununla birlikte Suriye Arap Cumhuriyeti'nin Arap Birliği üyeliğini geri kazanması hususunda karar verilmesi zamanı geldiği göz önüne alındığında, zirvenin özel bir rolü de olabilir. Körfez ülkeleri liderlerinin El-Ula'da anlaşmazlıkların üstesinden gelip uzlaşma yolunu izleme yönünde güç ve bilgelik bulması gibi, bugün Suriye’nin geri dönüşüyle Arap ailesinin birleştirilmesi için siyasi iradeye ihtiyaç var.”


Editörün Seçimi

Multimedya