Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tayyibîn Müzesi: El-Huber’in kalbinden geçmişe yolculuk

Tayyibîn Müzesi: El-Huber’in kalbinden geçmişe yolculuk

“Suudi Arabistan Kış Etkinlikleri” başladı
Çarşamba, 13 Ocak, 2021 - 15:15
El-Huber’deki “Tayyibîn Müzesi” koleksiyonundan

Kişisel ve küçük müzeler, Suudi  Arabistan kış mevsimi etkinlikleri kapsamına alınmalarından sonra faaliyetlerini arttırdı. 31 Mart'a kadar sürecek olan "Suudi Arabistan kış mevsimi etkinliklerinin internet arayüzü olan “Suudi Arabistan Ruhu” web sitesinden satış ve elektronik bilet imkanları sunuldu.

El-Huber şehrindeki “Tayyibîn Müzesi”, altmışlı yıllarının başlarından doksanlı yıllara kadar uzanan bir dönemi kapsayan ve insanların ellerinde bulunan çeşitli  elbiseler, şekerleme ve  meyve suları paketleri veya okul malzemeleri gibi koleksiyon parçalarının hatıralarının izlerini taşıyor.

Müze müdürü Profesör Muhammed el-Ğamidi, “Amacımız torunlarla büyükanne ve büyükbabaların günlük yaşamı arasında köprü kurmak ve geçmişteki 40 yıl boyunca Krallık'taki günlük yaşamda meydana gelen gelişmelerin hikayesini anlatmaktır. Sade yaşamdan modern hayata geçişe tanıklık eden Suudi Arabistan Krallığı'nda günümüze kadar yaşanan hızlı gelişme konusunda farkındalık yaratmayı hedefliyoruz” diyerek müzeye yapılan aile ziyaretlerinin unutulmaz anılar kaydettiğini vurguladı.

Müze girişinde içinde kuşların, ağaçların yer aldığı, ailelerin beraber oturma imkanın olduğu açık bir bahçe bulunurken, müzenin içinde birbirini takip eden nesiller için bir anı kitabını meydana getiren 10 bin orijinal parça, oyunlar, yiyecek ve içecek kutuları yer alıyor. 300 metrekarelik bir alanda sergilenen bu parçalar birer antika olmasalar da sayısız hatıra kutularını açan anahtarlardır. Çocukluğundan beri eski koleksiyonları toplayan Ğamidi’nin bu çalışması ile ömrü uzadı, rüyası büyüdü ve yetmişlerin, seksenlerin ve doksanların “bakkal” raflarında ve pazarlarında bulunan koleksiyonlar sonunda bir müzeye dönüştü. Onlarca yıl içinde günlük yaşamın ihtiyaç duyduğu endüstrilerde her geçen gün yenilenen oyun türleri, videolar, yapıştırmalar, televizyonlar, kameralar, yiyecek ve içecek kapları ile birlikte sayıları 10 bin parçaya ulaştı.

Müzeyi ziyaret eden herkesin bu parçalarla çocukluk hatıralarını yaşamasını hedeflediklerini, “Onların mutluluklarını gözlemlediğini, kalplerinden önce ellerinin titrediğini hissettiğini”  söyleyen Ğamidi, “ziyaretin sonunda yüzlerinde bir gülümseme olmadan müzeden çıkmanın imkansız olduğunu,” vurguluyor.

Suudi Arabistan Turizm Otoritesi, “Kış Çevrende” sezonunun açılış töreninde 17’den fazla mekânda 200’den fazla turizm şirketi  aracılığıyla 300'den fazla tur paketinin ve deneyiminin sunulacağını ve bu çerçevede kış mevsiminde Krallığın çekici coğrafi ve iklim bölgelerinin keşfedileceğini, ılıman, hoş ve soğuk bir ortamdan, toplumun her kesimine göre hazırlanmış turizm faaliyetlerinin tadını çıkarılmasına imkan sağladığını ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya