Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır ve Ürdün’den ticari ve ekonomik işbirliğini geliştirme vurgusu

Mısır ve Ürdün’den ticari ve ekonomik işbirliğini geliştirme vurgusu

Çarşamba, 20 Ocak, 2021 - 11:30
Mısır Cumhurbaşkanı ve Ürdün Başbakanı dün Amman'da bir araya geldi. (Mısır Cumhurbaşkanlığı)

Ürdün ve Mısır’ın liderleri işbirliği mekanizması çerçevesinde ticari ve ekonomik işbirliğini geliştirme çabalarını vurgu yaptılar. Liderler bu ikili işbirliği mekanizmasna Irak’ı da dahil etmenin önemine dikkat çektiler. Amman’da önceki gün düzenlenen ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile Ürdün Kralı 2. Abdullah'ı bir araya getiren ikili zirvenin ardından Cumhurbaşkanı Sisi dün Ürdün Başbakanı Bişr el-Hasavne ile görüştü.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Bessam Radi yaptığı açıklamada, Ürdün Başbakanı'nın Ürdün'ün Mısır'a karşı resmi ve halk düzeyinde iki kardeş ülkeyi birbirine bağlayan köklü bağlardan gurur duyduğunu belirttiğini kaydetti. Ayrıca Başbakan Hasavne’nin Mısır’da uygulanan kapsamlı kalkınma adımları ve ulusal projeleri övdüğünü ve ülkesinin Mısır'ın kalkınma çabalarından deneyim alışverişi ve ortak yatırım yoluyla yararlanma arzusunu vurguladığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Sisi ise, Mısır ile Ürdün arasındaki güçlü kardeşlik ilişkilerinin son dönemde ulaştığı ileri seviyeye övgüde bulunarak, Ürdün’ün sıcak karşılamasını takdir ettiğini dile getirdi. Sisi, ikili düzeyde veya Irak'ı da kapsayan üçlü işbirliği mekanizması çerçevesinde, Mısır'ın özellikle ekonomik ve ticari düzeyde olmak üzere iki kardeş ülke ve halklarının ortak çıkarlarını gerçekleştirmesine katkıda bulunacak şekilde ikili ilişkileri derinleştirme ve sağlamlaştırma isteğini yineledi. İki ülke arasındaki ikili ilişkilerin ele alındığı toplantıda, iki kardeş halk arasındaki siyasi ilişkiler ve tarihi bağlar çerçevesinde ekonomik yönlerin güçlendirilmesi ve karşılıklı ticaretin artırılmasının yanı sıra, iki ülkedeki yetkili sağlık ve tıp otoriteleri arasında Kovid-19 salgınının etkilerine karşı işbirliği yapılması vurgulandı.

Görüşmelerde, Suriye, Libya ve Yemen başta olmak üzere bölgedeki son gelişmelere değinildi. Ayrıca, terör ve aşırılık yanlısı ideolojiyle mücadele çabalarına ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu. Bu çerçevede, bu fenomenin bir bütün olarak bölgesel güvenliğe getirdiği zorluklar nedeniyle her iki taraftaki yetkili kurumlar arasında koordinasyonun ve uzmanlık ve bilgi alışverişinin yoğunlaştırılmasının önemi konusunda fikir birliğine varıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya