Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemek artıklarından yemek… Yoksullar, Kuzeydoğu Suriye'deki çöp yığınları arasında açlıklarını yatıştırmaya çalışıyor

Yemek artıklarından yemek… Yoksullar, Kuzeydoğu Suriye'deki çöp yığınları arasında açlıklarını yatıştırmaya çalışıyor

Perşembe, 21 Ocak, 2021 - 13:15

Kuzeydoğu Suriye’deki el-Malikiyye şehrinde kadınlar, erkek ve çocuklar, çöplüğe bir kamyon geldiği sırada, açlıklarını dindirecek yemek artıkları, satacakları plastik kaplar ve giyecekleri kıyafetler toplamak için çöplüğe koşuyor.

Genç adamlar plastik poşetleri kamyondan atarken kalabalık ise çöplüğü karıştırıyor. Bir yandan da yakılan çöplerden duman yükseliyor.

Karşı tarafta petrol çıkarma makineleri ise sessizliği bozuyor. Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi kontrolü altındaki Haseki’de birçok petrol sahasındaki çalışmalar devam ediyor.

Washington liderliğindeki Uluslararası Koalisyon askeri devriyeleri, çöp sahası ile petrol sahasını ayıran yolda arada sırada ABD bayrağı kaldırıyor.


Yemek artıklarından yemek

Yaşlı bir kadın, soğuktan korunmak için sarıldığı yün atkısıyla çöplükte bir şeyler arıyor. Başka bir kadın ise beline astığı yıpranmış bez çantaya ekmek parçalarını topluyor. Birçok insan, makarna paketi içinde kalanları yiyor.

Çöplükte kot pantolon bulan bir çocuk, adeta zafer kazanmış gibi gülümsüyor. Başka biri kutu içerisinde ayakkabı bulurken. Genç bir kız içecek kutuları ararken elindeki demir çubuğu kullanıyor. Ne kadar çok teneke kutu bulursa o kadar çok gelir sağlıyor.

Diğer bir genç kız ise çöplükte bulduğu ruju süreceği için heyecanlanıyor. Bazı aileler de ısınmak için yakabilecekleri bir şeyler bakıyor.

Çöplüğe gitmekten çekindiğini söyleyen 40’lı yaşlarındaki Ümmü Mustafa, “Bazen yenebilecek durumda meyveler buluyoruz. Kıyafetleri bile çöpten çıkarıyoruz. Çocuklarım çöplükten giyiniyor, çöplükten yemek yiyor. Suriye'deki kaos ve kriz dolayısıyla fiyatlar yüksek; yoksulluk bize başka bir çözüm sunmuyor. Atık aramak zorunda kalıyoruz” dedi. Nitekim kendisi ve beş kızı satacak plastik şişe ararken eşi ve 17 yaşındaki oğlu ise ailenin koyunları ile ilgileniyor.

Pek çoğu gibi yiyecek bir şeyler bulmak için çöp kamyonunun gelmesini bekleyen Ümmü Mustafa, “Yiyecek bir şeyler bulmak için her gün çöp kamyonunu bekliyoruz. Mesela bugün soğan, cips ve bisküvi buldum” ifadelerini kullanıyor. Aynı zamanda “ölümün böyle yaşamaktan iyi” olduğunu söyledi.


Suriye krizi

Suriye, çatışmanın başladığı 2011 yılından bu yana en kötü ekonomik ve hayati krizlere tanıklık ediyor. Suriye lirası değer kaybederken çoğu Suriyeli ise yoksulluk sınırı altında yaşamaya çalışıyor.

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı’nın (WFP) bildirdiğine göre, gıda fiyatları üç katına çıkmış durumda. Yaklaşık 9,3 milyon Suriyeli ise gıda güvensizliğinden mustarip.

WFP, 2019’da fiyatlarda ciddi bir artış kaydedilmeden önce, Kürtlerin kontrolü altındaki bölgelerde nüfusun en az yüzde 60'ının gıda güvensizliğinden mustarip olduğunu bildirmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya