Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran İetişim Bakanı “Instagram”a kısıtlama getirmediği için mahkemeye çıktı

İran İetişim Bakanı “Instagram”a kısıtlama getirmediği için mahkemeye çıktı

Perşembe, 21 Ocak, 2021 - 14:15
İran İletişim Bakanı Muhammed Azeri Cehromi ve Devrim Muhafızlarının ekonomi kolu olan “Hatemü’l-Enbiya” nın komutanı geçen ay bir proje hakkında konuşurken. Her ikisinin de adı Eylül ayında yapılacak olan başkanlık seçimleriyle irtibatlandırılıyor. (Mehr Ajansı)

İran Televizyonunun haberine göre İran İletişim Bakanı Muhammed Cevad Azeri Cehromi, İnternet içeriklerini denetleme kurumunun kararı gereğince “Instagram”a kısıtlama getirilmesi kararını yerine getirmediği gerekçesiyle başsavcılık tarafından hakkında soruşturma açılmasının ardından kefaletle serbest bırakıldı.

İran medyasının İletişim Bakanlığı Sözcüsü Cemal Hadiyan’a dayandırdığı habere göre bakan Cehromi savcılığa ifade vermesinin ardından kefaletle serbest bırakılarak görevine döndü.

Cehromi, Instagram başta olmak üzere diğer sosyal medya ve mesajlaşma uygulamalarına erişimin kısıtlanması hakkındaki İnternet Yüksek Konseyi kararlarının uygulanmaması ve üst düzey yetkililerin emirlerini yerine getirmekten kaçınma gerekçeleriyle, İran Televizyon Kurumu ve savcılığın ortak şikayetlerinin akabinde mahkeme tarafından ifade vermeye çağrılmıştı.

Cehromi’nin ne kadar kefaletle serbet kaldığı ve yeniden ne zaman mahkemeye çıkartılacağı ise açıklanmadı. Associated Press, bu hareketin Haziran ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde muhafazakar cenah ile ılımlı Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani yönetimi arasında yaşanan çekişmenin bir parçası olduğunu bildirdi.

Azeri Cehromi, 2019 Kasım ayındaki gösteriler sırasında iki hafta boyunca interneti kesmesi nedeniyle eleştirilere maruz kalmış, bundan önce de Telegram adlı mesajlaşma programını engellediği için eleştirilmişti. Azeri Cehromi ismi, son iki yılda hakkında çıkan spekülasyonlar nedeniyle seçimlerde adaylar arasında anılıyor. Cehromi şu andaki görevine gelmeden önce İstihbarat Bakalığı’nda internet sansüründen sorumlu idi.

İran’da on yıldan uzun bir süredir birçok internet sitesinin yanında YouTube, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarına hükümet tarafıdan erişim yasağı getirilmiş durumda. Ancak çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu İranlıların bir kısmı erişim engelini aşan bazı programlar aracılığıyla yasaklı site ve platformlara ulaşım sağlıyorlar.

Bu hafta içerisinde ise internet içeriklerini denetleyen kuruluş tarafından mesajlaşmaya yarayan WhatsApp uygulamasına erişime izin verilirken bir başka mesajlaşma uygulaması Singal’in ise engellenmesini emredildi.

Öte yandan Instagram ise İranlılar arasında en popüler yabancı programlardan biri konumunda.

Muhafazakârların bir kısmı ise bu durumu batı taraftarlarına karşı ülkenin kültürel olarak “yumuşak savaş” içerisinde olduğunu şeklinde yoruluyor.


Editörün Seçimi

Multimedya