Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

WHO: Kovid-19’un kaynağını belirlemek için henüz çok erken

WHO: Kovid-19’un kaynağını belirlemek için henüz çok erken

Cumartesi, 23 Ocak, 2021 - 13:00
Pekin'deki bir koronavirüs test merkezinde çalışan koruyucu kıyafet giyen bir sağlık çalışanı (AFP)

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dün (Cuma) yaptığı açıklamada, Kovid-19’un kaynağını araştırmak için Wuhan'a gönderdiği ekibin Kovid-19 salgınının Çin'de başlayıp başlamadığına ilişkin çalışmalarıyla ilgili herhangi bir sonuca varmak için henüz erken olduğunu duyurdu.

AFP haber ajansının haberine göre Çin'in Wuhan şehrinde ilk vakanın ortaya çıkmasından bir yıldan fazla bir süre geçmesinin ardından WHO’nun görevlendirdiği araştırma ekibi 14 Ocak’ta Wuhan'a ulaştı.

Ekipteki üyeler karantinaya alınmak üzere bir otele nakledildi.

Çin, WHO’dan uzman ekibin incelemesini ve özellikle de salgının kendi sınırları dışında başladığı fikrine yavaş yavaş destek bulduğu için virüsle ilgili iddialarına etki edecek faktörleri dört gözle bekliyor.

WHO Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan, "Tüm olasılıklar masaya yatırıldı. Çin'in içinde veya dışında, bu virüsün kaynağı hakkında kesin bir sonuca varmak için kesinlikle çok erken” dedi.

Ryan, Cenevre'de düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Dünyanın farklı bölgelerinde farklı bilimsel gözlemler var ve hepsi bütüncül bir tablo sunduğu için büyük önem taşıyor" ifadelerini kullandı.

Ryan açıklamasında mevcut durumu, “10 bin parçadan sadece bir parçaya bakarak resmi bulamayacağımız büyük bir yapboza” benzetti.

Kovid-19 virüsü bugüne kadar 2 milyondan fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olurken, on milyonları enfekte etti ve küresel ekonomiyi olumsuz etkiledi.

WHO, gelecekte benzer salgınların ortaya çıkmasını önlemek için virüsün hayvanlardan insanlara bulaşma yolunun belirlenmesinin gerekli olduğunu ve araştırmanın ilk vakaların keşfedildiği yerde başlaması gerektiğini düşünüyor.

Ryan, "Bir adım geri gidip delilleri ve bilimi takip edelim. Ekibimiz sahada ve Çinli meslektaşlarımızla birlikte çalışarak iyi bir deneyim elde ediyor. Veri hazırlamak için şu an çalışmalar sürüyor” dedi. Ryan açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:

"Veriler bizi bu virüsün kaynağını bulmak için bir sonraki adıma götürecek. Herhangi bir sonuca varmak için henüz çok erken, ancak bir miktar ilerleme kaydettiğimize inanıyoruz. Umuyoruz ki gelecekte de halk sağlığı yararına bunu yapmaya devam edeceğiz.”


Editörün Seçimi

Multimedya