Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail uluslararası uçuşları durdurma kararı aldı

İsrail uluslararası uçuşları durdurma kararı aldı

Pazartesi, 25 Ocak, 2021 - 08:00
Ben Gurion Havalimanı’ndaki yolcular. (AP)

İsrail, koronavirüsün (Kovid-19) yayılmasını önlemek amacıyla akşamdan itibaren bir hafta boyunca uçuşları durdurma kararı aldı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre İsrail Başbakan Binyamin Netanyahu kabine toplantısının başlangıcında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Virüsün yeni türlerinin ülkeye girişini engellemek ve aşılama kampanyamızın hızla ilerlemesini sağlamak için istisnai durumlar dışışında hava sahamızı kapatıyoruz.”

Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada, yasağın 22.00 GMT’den başlayarak ocak ayı sonuna kadar devam edeceği belirtildi.

İsrail sınırları, salgının başlangıcından bu yana yabancılara kapalıydı. Yalnızca İsrail pasaportu taşıyanların ülkeye girmesine izin verildi.

İsrail pazar günü, Kovid-19’a karşı yürütülen aşılama kampanyasının kapsamına gençleri de dahil etti. Kampanya başlangıçta yaşlılar ve virüse yakalanma riskleri yüksek olan kesimlerle sınırlı tutulmuştu. Şu an 40 yaşın üzerindekilerin yanı sıra ebeveynlerinin izni ile 16-18 yaş arasındaki gençler de aşı kampanyası kapsamına alındı.

İsrail Eğitim Bakanlığı Sözcüsü bu adımın “Öğrencilerin okula dönmelerini ve sınavlara girmelerini” hedeflediğini belirtti.

İsrail aşı dağıtımı konusunda en hızlı hareket eden ülke oldu. Sağlık Bakanlığı düzenli Pfizer aşısı ithalatı sayesinde 19 Aralık’tan bu yana nüfusun yüzde 25’inden fazlasının aşılandığını duyurdu.

Ülke, 27 Aralık’tan bu yana üçüncü bir genel izolasyon dönemine tabi tutuldu. Önlemlerin ocak ayı sonuna kadar sona erdirilmesi planlanıyor. Ancak ülke içinde hükümetin krizi kötü yönettiği, net ve bir uzun vadeli stratejiye sahip olmadığı ve siyasetin alınan kararları etkilemesine izin verildiği eleştirileri mevcut.

İsrail Eğitim Bakanı Yoav Galant, okulların önümüzdeki ay yeniden açılıp açılmayacağına karar veilmesi için şu an henüz çok erken olduğunu söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya