Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Trump, "isyana teşvik" nedeniyle yargılandığı davada ifade vermeyi reddetti

Trump, "isyana teşvik" nedeniyle yargılandığı davada ifade vermeyi reddetti

Cuma, 5 Şubat, 2021 - 11:00
Eski ABD Başkanı Donald Trump (AFP)

Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın danışmanının yaptığı açıklamaya göre, Cumhuriyetçi milyarderin önümüzdeki hafta Senato'da görülecek olan ve savcılık görevi üstlenecek olan Demokrat vekillerin kendisini yeminli ifade vermeye çağırdığı duruşmada ifade vermeyeceğini açıkladı.

AFP’nin aktardığına göre, Jason Miller, "Başkan hukuki olmayan bu süreçte ifade vermeyecek” dedi.

Başsavcı Jamie Raskin, 9 Şubat'ta başlayan duruşmaya ilişkin Trump'a bir mektup göndererek şunları söylemişti:

“Sizi, 6 Ocak 2020 tarihli Kongre baskınındaki tutumunuzla ilgili olarak Senato'daki azil davasının öncesinde veya yargılama esnasında yeminli ifade vermeye davet ediyorum. 8 Şubat Pazartesi ile 11 Şubat Perşembe günleri arasında ifade vermeye gelmenizi öneririz. Bunu herkes için uygun zaman ve yerde  organize etmekten mutluluk duyacağız."

Raskin, "Bu daveti ve duruşma sırasında ifade vermeyi reddetmenizin aleyhinize büyük ölçüde etkisi olduğunu söyleme hakkı dahil tüm hakları saklı tutuyoruz" dedi.

Eski Cumhuriyetçi Başkanının "isyana teşvik" suçuyla yargılanmasına 9 Şubat'ta başlanacak. Trump, destekçilerini başkanlık seçimlerindeki rakibi Joe Biden’ın başkanlığının onaylanacağı gün Kongre Binası'na saldırmaya teşvik etmekle suçlanıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya