Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Beyaz Saray: Biden, Netanyahu’yu görmezden gelmiyor

Beyaz Saray: Biden, Netanyahu’yu görmezden gelmiyor

Cumartesi, 13 Şubat, 2021 - 13:15
2010 yılındaki eski bir toplantıda bir araya gelen ABD Başkanı Joe Biden ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu (AP)

Beyaz Saray tarafından dün yapılan açıklamada ABD Başkanı Joe Biden’ın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu 20 Ocak’ta görevine geldiğinden beri yabancı liderlerle yaptığı telefon görüşmeleri listesine dahil etmeyerek bilerek görmezden geldiğine ilişkin iddiaları yalanlandı.

İsrail’deki tahminlere ve Ortadoğu uzmanlarının görüşlerine göre Demokrat ABD Başkanı ile sağ görüşlü İsrail Başbakanı arasında doğrudan bir telefon görüşmesi yapılmamasının sebebi yeni ABD Başkanının, selefi Donald Trump ve Netanyahu’yu birbirine bağlayan sıkı ilişkilerden hoşnut olmadığını göstermesi olabilir.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki basın mensuplarına yaptığı açıklamada iki lider arasındaki görüşmenin ne zaman gerçekleşeceğine ilişkin bir soruya “Biden, Başbakan Netanyahu ile görüşmeyi sabırsızlıkla bekliyor. Yakında kendisi ile görüşeceğini size temin ederim ancak şu anda elimde net bir tarih ya da net bir program yok” şeklinde cevap verdi.

Telefon görüşmesinin gecikmesinin Netanyahu’yu kasıtlı olarak görmezden gelme anlamı taşıyıp taşımadığına ilişkin bir soruya Psaki “Kasıtlı değil. Başbakan Netanyahu, Başkan Biden’ın belli bir süredir tanıdığı biri. Biden görüşmeyi sabırsızlıkla bekliyor” şeklinde cevap verdi.

Trump ve Biden’ın başkan yardımcısı olarak görev yaptığı selefi Barack Obama, başkanlıklarını devraldıktan birkaç gün sonra Netanyahu ile temasa geçmişti.

Biden şu ana kadar Çin, Meksika, İngiltere, Hindistan, Fransa, Almanya, Japonya, Güney Kore ve Rusya da dahil olmak üzere bazı ülkelerin liderleriyle iletişime geçti.

Netanyahu, bu konunun üzerinde çok fazla durmadı.

Biden, İsrail'de bir süredir Washington’daki bir dost olarak görülüyordu. Ancak zaman zaman Netanyahu ile anlaşamadıkları noktalar oluyor.

Biden, Trump’ın çekildiği İran Nükleer Anlaşması’na geri dönerse, söz verdiği gibi Filistinlilerle “yıpranan” ilişkilerini düzeltmeye karar verirse ve Filistinlilerin devletlerini kurmaya çalıştıkları işgal altındaki topraklarda İsrail yerleşim birimlerinin inşa edilmesine karşı çıkarsa Netanyahu çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalacak.


Editörün Seçimi

Multimedya