Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail’de yapılan bir ankette sağ blok önde

İsrail’de yapılan bir ankette sağ blok önde

Salı, 23 Şubat, 2021 - 08:45
Mavi ve Beyaz İttifakı’nın (Kahol Lavan) Lideri Benny Gantz’in partisi son anketlerde geriledi. (Reuters)

İsrail'de yapılan son kamuoyu yoklamasında, Başbakan Binyamin Netanyahu'yu destekleyen sağ blok, rakiplerinin önüne geçeceğini, ancak bir hükümet kuramayacağını gösteren önceki anketlerin aksine, yaklaşan seçimlerde hükümet kurması için gerekli olan İsrail Parlamentosu'ndaki (Knesset) sandalyelerin yarısından fazlasını elde etti. 

İsrail kamu yayın kuruluşu KAN'ın yaptığı ve sonuçları Pazartesi günü yayınlanan ankete göre, dini partilerin de yer aldığı sağcı blok, ​​Netanyahu'nun yeni bir hükümet kurması için gerekli olan 62 sandalye sayısına ulaştı. Anketin sonuçlarına göre Başbakan Netanyahu'nun partisi Likud 30 sandalye, Yeş Atid 18, Yeni Umut 14, Yeni Sağ Partisi 12, Müşterek Liste 9, Şas (Doğulu Tevrat Muhafızları) 8, Yahudi Birleşik Tevrat (Yahudot HaTora) Partisi 7,  İsrail Evimiz (Beyteynu) 7,  İşçi Partisi 6, Hapoel HaMizrachi (radikal dinci Siyonist) 5, Meretz 4 sandalye sayısı elde etti.

Söz konusu anket sağ partilerin birkaç sandalye yükseldiğini gösterirken, Netanyahu’nun en önemli rakipleri olan Yeş Atid ve Yeni Umut partileri başta olmak üzere bazı rakipleri birkaç sandalye geriledi. Anket, sağ bloğun son üç seçimden farklı olarak tek başına hükümet kurma hakkına sahip olduğunu gösterdi. Herhangi bir koalisyonun İsrail'de hükümet kurabilmesi için  İsrail meclisindeki 120 koltuktan 61'ine ihtiyacı var. İki yıl içinde yapılan son üç seçimde, Netanyahu ikisinde hükümet kurmayı başaramazken, üçüncü seçimi Mavi ve Beyaz İttifakı Lideri Benny Gantz ile kırılgan bir ittifak kurarak başardı. Bu koalisyon, dördüncü erken seçimlerin 23 Mart'ta yapılması kararlaştırılmadan önce, geçtiğimiz yılın sonunda hızla çöktü.

İsrail'de 2021 yılına ait yıllık bütçenin onaylanmaması nedeniyle parlamento feshedildi ve erken seçimlere karar verildi. Söz konusu anlaşmazlık hükümetle muhalefet arasında olmadı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve eski rakibi Benny Gantz tarafından geçen yıl ilkbaharda kurulan "acil birlik hükümetinin” ortakları arasında yaşandı.

Mavi ve Beyaz İttifak (Kahol Lavan) Partisi anketlerde 4 veya daha az sandalyeye düştü. Bunun üzerine yaklaşık 130 üst düzey İsrailli subay ve eski general, parti lideri Benny Gantz'a bir mektup göndererek ondan gelecek ay yapılacak seçimlerden geri çekilmesini istedi. Mektupta, Gantz'ın, özellikle kamuoyu yoklamaları onun gerilediğini ve partisinin gücünün önemli ölçüde zayıfladığını gösterdiğinden, kitlelerin oylarının tehdit edilmemesi için seçimlere katılmamasını istediklerini ifade ettiler. Mektubu imzalayanlar arasında eski İsrail Başbakanı Ehud Barak, eski Mossad Başkanı Danny Yatom ve eski  İsrail İç İstihbarat Servisi Şin-Bet Başkanı Carmi Gilon yer alıyor.

KAN kanalı dün, seçimler yaklaşırken Likud partisi lideri Binyamin Netanyahu ile Likud Partisi’nden İsrail Ulaştırma Bakanı Miri Regev arasında seçim kampanyası nedeniyle bir gerginlik yaşandığını açıkladı. Netanyahu'nun ofisi, Regev'i kendi başına bağımsız bir kampanya yürütmekle ve Netanyahu'nun direktiflerine ve partinin kampanyasını yürüten taraflara tabi olmayan bağımsız bir figür olduğunu göstermeye çalışmakla suçladı.

Regev, Histadrut (İşçi Sendikaları Konfederasyonu) da dahil olmak üzere birçok kurumda görünerek Kahol Lavan Partisi ve diğer siyasi partilerin seçim kampanyalarına Netanyahu'nun hoşuna gitmeyen bir şekilde sözlü olarak saldırdı.

Likud kampanyasından bir yetkili, Regev'in büyük hasara neden olduğunu, onunla Netanyahu arasındaki ilişkinin çok gergin olduğunu ve Netanyahu’nun onun davranışlarından dolayı hayal kırıklığına uğradığını belirtti. Regev’in, Likud Partisi’nin en güçlü kadınlarından biri olduğu ve ve Netanyahu'ya en yakın isim olduğu biliniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya