Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Papa Irak’ın güneyindeki Ur kentinde dinler arası diyalog programı kapsamında dua edecek

Papa Irak’ın güneyindeki Ur kentinde dinler arası diyalog programı kapsamında dua edecek

Salı, 23 Şubat, 2021 - 10:15
Irak’ın güneyindeki Zikar vilayetindeki Ur kenti (Reuters)

Papa Francis önümüzdeki hafta Irak'ın güneyinde yer alan Zi Kar'daki Tel el Mukayyer  bölgesinde bulunan antik Mezopotamya'ya ait Ur kentinde dinler arası diyalog programı kapsamında dua edecek. Yerel arkeologlar İbrahim Peygramber’in doğum yeri olarak kabul edilen mekana yapılacak ziyaretin, dikkatleri bu bölgeye çekmesini umuyor.

Ur şehri 1970’ler ve 1980’lerde batılı ziyaretçiler için popüler bir duraktı. Ancak savaşların ve siyasi istikrarsızlığın Irak turizm endüstrisini yerle bir etmesinin ardından günümüzde çok fazla ziyaretçi almıyor. Reuters’in haberine göre, ziyaretlerin yapılamamasının bir diğer nedeni de koronavirüs salgını.

Başkent Bağdat’ın yaklaşık 300 kilometre güneyinde bulunan kent, piramit şeklinde zigguratlar ve yerleşim kompleksi şeklinde tapınak ve sarayları içeriyor. Söz konusu site, 100 yıl önce Tutankhamun’un Mısır’daki mezarını ve kıymetli hazineleri çıkaran İngiliz Leonard Woolley tarafından keşfedildi. Kentsel konut, yazı ve merkezi devlet otoritesinin başladığı ve dünyanın en eski şehirlerinden biri olarak kabul edilen sitede o zamandan beri çok az çalışma yapıldı.

Irak Eski Eserler ve Kültürel Miras Müdürlüğü Direktörü Ali Kazım Ganem, zigguratın yanındaki kompleksin milattan önce 1900 yılana dayandığını söyledi. Ganem konut kompleksine atıfta bulunarak, “Bu bina veya evin Hz. İbrahim’e ait olduğuna inanılıyor” dedi.

Ganem, kompleksin, Papa 2. Jean Paul’un (Papa 2. Ioannes Paulus) Irak ziyaretini açıklamasının ardından 1999 yılında restore edildiğine işaret etti. Ancak dönemin Devlet Başkanı Saddam Hüseyin hükümeti ile olan müzakereler çıkmaza girdiğinden ziyaret iptal edildi.

Ganem bu kez Papa Francis tarafından yapılacak ziyaretin, dünyanın dikkatini bu bölgeye çekmesini umduğunu belirtti. Ayrıca burada bulunan saray ve tapınakların restorasyon çalışmaları noktasında finanse edilme ihtiyacına sahip olduğuna işaret etti.

Ganem, “Bu sadece turistik bir gezi değil, Hristiyanlık için bir ziyaret mevsimi olacağına inanıyoruz” dedi.

İtalya merkezli “On Ponte Bear” kuruluşu ziyaretçilere hizmet için altyapı çalışmaları noktasında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile birlikte çalışıyor. Papa’nın ziyaretinden önce sitenin etrafındaki yollar yenilenmiş ve elektrik hatları uzatılmış olacak.

Ganem yönetimin finansman açığı noktasında yağmur suyu kalıntılarını uzaklaştırmak için hendek kazmak için yürüttüğü çalışmaların, bölgeye daha fazla zarar verdiğini ifade etti.

Basra Başpiskoposu Habib Naufali, Papa’nın 5 ve 8 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek olan ziyaretinin sembolik önemini vurgularken Irak, birçok Hristiyan miras alanını yok eden DEAŞ’e karşı mücadele vermeye devam ediyor.

Dinler arası duaya Irak’taki Hristiyanlar, Müslümanlar, Sabiler, Yezidiler ve diğer dini azınlıklar da katılacak. Vatikan’ın “İbrahim’in oğulları ve kızları için dua” olarak isimlendirdiği programda, dini gruplar arasındaki uyum üzerine odaklanılacak.


Editörün Seçimi

Multimedya