Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere: Pfizer/BioNTech aşısı tek dozda yüksek koruma sağlıyor

İngiltere: Pfizer/BioNTech aşısı tek dozda yüksek koruma sağlıyor

Salı, 23 Şubat, 2021 - 13:30
Bir sağlık görevlisi Pfizer/BioNTech aşısını tutuyor (EPA)

İngiltere Halk Sağlığı Kurumu (PHE) ülkede yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı kullanılan Pfizer/BioNTech aşılarının etkinliğini gösteren ilk bağımsız analizini yayınladı.

Söz konusu verilere göre tek bir doz Pfizer/BioNTech aşısı, 80 yaşın üzerindeki kişilerde koronavirüs kaynaklı hastaneye yatış ve ölüm oranlarını yüzde 75’ten fazla azaltıyor.

80 yaşın üzerindekiler arasında, 12 binden fazla kişiden elde edilen veriler, Pfizer/BioNTech aşısının tek doz aşıdan 28 gün sonra koronavirüse karşı en az yüzde 75 oranında koruduğunu, aşının ikinci dozunu aldıktan sonra ise bu oranın yüzde 88’e yükseldiğini gösterdi.

Öte yandan Halk Sağlığı Kurumu, Oxford/AstraZeneca aşısının etkinliğini yakından takip ediyor. İlk verilere göre, aşının ilk dozda ‘iyi seviyelerde’ koruma sağladığı ifade edildi.


Editörün Seçimi

Multimedya