Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ürdün koronavirüs salgında ikinci dalgaya giriyor

Ürdün koronavirüs salgında ikinci dalgaya giriyor

Ürdün’de kapsamlı sokağa çıkma yasağına geri dönülmesine ilişkin tartışmalar sürüyor.
Salı, 23 Şubat, 2021 - 12:15

Ürdün’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısında yeni rekorların kaydedilmesinin ardından ülkede hafta sonu kapsamlı sokağa çıkma yasağı uygulanması ve gece sokağa çıkma saatlerinin artırılması ile ilgili tartışmalar hız kazandı.

Şarku’l Avsat’a konuşan kaynaklar, Ulusal Epidemiyoloji Komitesi tarafından verilen tavsiyeler arasında her hafta cuma ve cumartesi günleri kapsamlı sokağa çıkma yasağının yeniden uygulanmasının, gece sokağa çıkma yasağının saatlerinin akşam 21.00-06.00 arasında uygulanacak şekilde artırılmasının ve daha fazla sektörün yeniden açılmamasının yer aldığını belirtiyor. Diğer yandan sosyal medya platformlarında kamu güvenliği önlemlerine uyulmaması sorunu karşısında önceki kararlara dönülmesine yönelik tartışmalar yaşanıyor.

Ürdünlüler çarşamba günü verilmesi beklenen hükümet kararlarını beklerken Başbakan Beşir Hani el-Hasavne parlamentoda yaptığı konuşmada, kısıtlamalara geri dönülmemesi ve salgının ikinci dalgasında krizi ele almak için alternatif seçeneklerin incelenmesi konusunda uyarda bulunan Amman Ticaret Odası Başkanı Halil Hac Tevfik’in başlattığı tartışmaya dikkat çekti. “Vatandaşların sağlığının öncelikli olduğunu” vurguladı.

Koronavirüs vakaları şubat ayı başından bu yana artmaya başladı. Kral Hüseyin Kanser Merkezi Genel Müdürü Dr. Asım Mansur bu durumu “Krallık’ın salgının ikinci dalgasına girmesini kaçınılmaz hale getiren resmi ve toplumsal rahatlama” olarak niteledi.

Kapsamlı yasak kararlarına dönülerek halk sağlığının korunması önceliği ve ekonomik sektörlerin kapatılmasına yönelik tartışma devam ederken cuma ve cumartesi günleri yasağın uygulanacağına ilişkin söylentiler yalanlandı. Kaynaklar, Ulusal Epidemiyoloji Komitesi’nin, meclisin katılımı olmadan herhangi bir adım atmakta tereddüt edebilecek olan Bakanlar Kurulu’na “bağlayıcılığı olmayan tavsiyelerini” sunduğunu, ayrıca milletvekillerinin pazar günü onaylanan genel bütçe kanun tasarısının tartışılması sırasında salgın ile mücadelede sağlık ve ekonomi politikalarının uyumlu olması gerektiğini belirttiklerini aktardılar.

Ürdün’de dün 4 bin 550 yeni vaka kaydedildi. Böylece ülkedeki vaka sayısı 368 bin 278’e yükseldi. Aktif vaka sayısı ise şu an 26 bin 349. Ülkede koronavirüs sebebiyle 16 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle ölenlerin sayısı 4 bin 570’e yükseldi. Tüm şehirlerde görülen koronavirüste en yüksek vaka sayısı 2 bin 953 ile başkentte kaydedildi. Bu, son 80 günde tespit edilen en yüksek vaka sayısı oldu. Dün yapılan 33 bin 846 koronavirüs testine göre pozitif vaka sayısı yüzde 13,44 oranında arttı.

Aşı şirketlerinin tedarikteki eksikliği nedeniyle koronavirüs aşılarının dağıtımındaki kriz ise sürüyor. Yetkililer aşı olmak için kayıt yaptırılması çağrısında bulunuyor. Ancak vatandaşlar kayıt yapmalarının üzerinden 1 aydan uzun bir süre geçmesine rağmen aşı olmadıklarından şikayetçiler. Ürdün’e gönderilen yaklaşık 300 bin dozluk ilk aşı partisi ile ilgili kaos yaşandığı kaydediliyor.

Sağlık bakanlığı ytkilileri tarafından devlet televizyonuna verilen demeçte 65 bin vatandaşa aşı yapıldığı belirtildi. Günlük vaka sayılarında ciddi artış yaşanacağına dair endişelere rağmen vaka oranının halen düşük olduğu vurgulandı.


Editörün Seçimi

Multimedya