Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yeni koşulları reddeden ‘WhatsApp’ kullanıcılarının hesaplarına ne olacak?

Yeni koşulları reddeden ‘WhatsApp’ kullanıcılarının hesaplarına ne olacak?

Salı, 23 Şubat, 2021 - 13:15
‘WhatsApp’ uygulamasının logosu (Reuters)

Güncellenen hüküm ve koşulları 15 Mayıs'a kadar kabul etmeyen WhatsApp kullanıcıları mesaj alamayacak veya gönderemeyecek.

BBC’nin haberine göre şirket, bu kullanıcıların hesaplarının askıya alınacağını ve bu hesapların 120 gün sonra silinebileceğini duyurdu.

Yalnızca birkaç haftalık kısa bir süre boyunca çağrı ve bildirim almaya devam edecekleri bildirildi.

WhatsApp geçtiğimiz ay, dünyanın dört bir yanındaki yaklaşık iki milyar kullanıcısından, uygulamanın sahibi olan Facebook ile daha fazla veri paylaşmasına olanak tanıyan yeni kullanım şartlarını kabul etmelerini talep etti.  Bu durum, çok sayıda kullanıcıyı kızdırıp, rakip uygulamalar olan Telegram ve Signal’i kullanmaya teşvik etti.

WhatsApp daha sonra kullanıcılarını rahatlatmaya çalışarak ‘güncellemenin kullanıcıların arkadaş veya ailelerle paylaşılan mesajların mahremiyetini hiçbir şekilde etkilemediğini, bunun yalnızca WhatsApp üzerinde ticari faaliyetlerle ilgili olduğunu vurguladı. Şirketin veri toplama ve kullanma şekliyle ilgili amacının ‘şeffaflığı artırmak’ olduğunu açıkladı.

Yeni gizlilik politikasının, 8 Şubat olarak planlanan bir önceki tarihinin ertelenmesinin ardından 15 Mayıs'ta uygulanması bekleniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya