Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Maduro: AB tutumunu düzeltmezse aramızda diyalog olmayacak

Maduro: AB tutumunu düzeltmezse aramızda diyalog olmayacak

Perşembe, 25 Şubat, 2021 - 12:00

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Avrupa Birliği’nin (AB) Venezuelalı yetkililere yaptırım uygulama kararından geri adım atmadığı takdirde, AB ile herhangi bir anlaşma imzalamayacaklarını veya diyalog kurmayacaklarını söyledi.

Maduro’nun bu sözleri, Karakas’taki AB Heyeti Başkanı Büyükelçi Isabel Brilhante Pedrosa’nın, AB’nin yaptırımları dayatmasına yanıt olarak ‘istenmeyen kişi’ ilan edilip, ülkeden çıkması için kendisine 72 saat verilmesinin ardından geldi.

Maduro, dün akşam devlet televizyonunda yaptığı konuşmada “Bunu yapmak istemezdik. Bunu kendi irademiz dışında yaptık çünkü Avrupa ile olabilecek en iyi ilişkileri kurmak istiyorduk. Ancak birinin Venezuela’ya saldırıp yaptırım uygulamak için buraya gelmesini kabul edemeyiz. Ya AB tutumunu düzeltir ya da Venezuela’nın onurlu davranılmayı hak ettiğini anlayana kadar aramızda hiçbir anlaşma veya diyalog olmayacak” dedi.

AB Konseyi, ‘demokrasi ve insan haklarına zarar verdikleri gerekçesiyle’ Maduro rejimindeki 19 üst düzey yetkiliye yaptırım uygulama kararı vermişti.

Bunun ardından, Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, AB’nin Venezuelalı üst düzey yetkililere yeni yaptırımlar getirmesine cevaben, Büyükelçi Isabel Brilhante Pedrosa’yı sınır dışı etme kararı verildiğini ve ülkeyi terk etmesi için kendisine 72 saat süre tanındığını açıklamıştı.

AB, ABD ve birçok Latin Amerika ülkesi ile birlikte, Maduro’nun liderliğindeki Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi (PSUV) ve müttefiklerinin Ulusal Meclis’teki 277 sandalyenin 256’sını kazandığı, ana muhalefet partileri tarafından boykot edilen son yasama seçimlerinin sonuçlarını da tanımamıştı.

Diğer taraftan, ABD’nin Venezuela Büyükelçisi James Story, “Rejim giderek daha fazla izole oluyor” dedi.

Story, “AB’nin Büyükelçisi, Venezuela’dan rejim tarafından sınır dışı edilen yaklaşık 6 milyon kişiden biri oldu” diyerek, siyasi ve ekonomik krizden kaçan Venezuelalıların göç dalgasına atıfta bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya