Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İtalya, görevdeyken Kongo’da öldürülen ilk büyükelçisine veda etti

İtalya, görevdeyken Kongo’da öldürülen ilk büyükelçisine veda etti

Perşembe, 25 Şubat, 2021 - 18:00
İki araba, Roma'daki Santa Maria degli Angeli Kilisesi’ndeki cenazenin sonunda İtalyan büyükelçisi Luca Atanasio ve korumasının tabutunu taşıyor (EPA)

İtalya, bugün Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde ‘Dünya Gıda Programı’na ait bir konvoya düzenlenen saldırıda korumasıyla birlikte öldürülen büyükelçisini son yolculuğuna uğurladı.

43 yaşındaki Büyükelçi Luca Atanasio, ülkenin doğusunda yer alan Ruanda sınırı yakınlarındaki North Kivu’da bir pusuda hedef alınan ‘Dünya Gıda Programı’ konvoyunun bir parçası olan aracında hayatını kaybetti. Aynı saldırıda koruması Vittorio Iacovac ve Kongolu Dünya Gıda Programı aracı sürücüsü Mustafa Milambo da yaşamını yitirdi.


İtalya’ya teslim edilen iki tabut, resmi cenaze töreni gerçekleştirmek üzere Roma’daki Santa Maria degli Angeli Kilisesi’ne götürüldü.

Koronavirüs (Kovid-19) salgını ile bağlantılı sosyal mesafe önlemleri nedeniyle, kilise önündeki iki tabutun yalnızca küçük bir kalabalığa teslim almasına izin verildi.


Kardinal cenaze töreninde yaptığı konuşmada, “Bugün iki ulustan üç ailenin acısını paylaşıyoruz. Acı hissediyoruz çünkü vaat edilen barış mevcut değildi. Çünkü adalet vaatlerine ihanet edildi. Luca, Vittorio ve Mustafa acıdan başka bir şey getirmeyen aptal ve vahşi şiddetin pençeleriyle bu dünyadan koparıldı” ifadelerini kullandı.

İtalyan Büyükelçi Atanasio, Afrika’ya yürekten bağlıydı. Görevdeyken öldürülen ilk İtalyan büyükelçisi oldu.


Avrupa Birliği'nin Demokratik Kongo Cumhuriyeti Büyükelçisi Jean-Marc Chatanier, resmi İtalyan televizyonu RAI’ ye verdiği demeçte büyükelçinin miting alanlarına gitmeyi sevdiğini söyledi. Onun da barışın yeniden inşasına katkıda bulunmak istedi.

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, dün yaptığı açıklamada Dünya Gıda Programı ve Birleşmiş Milletler'den, olanların koşullarını, kullanılan güvenlik düzenlemelerini gerekçelendiren nedenleri ve bu kararlardan kimin sorumlu olduğunu açıklığa kavuşturmak için bir soruşturma açmasını istedi. Di Maio, “Ayrıca mümkün olan en kısa sürede net ve kapsamlı yanıtlar beklediğimizi de açıkladık. Temsilciliğimizden, ziyaret programı ve heyeti korumak için alınan güvenlik önlemleri ile ilgili her yararlı unsur hakkında derinlemesine bir rapor bekliyoruz” dedi.

Kongolu ve İtalyan yetkililere göre, konvoy Rutshuru bölgesindeki Kiwanja hedefinden 3 kilometre uzakta, ellerinde 5 AK-47 tüfek ve bir pala taşıyan altı kişi tarafından saldırıya uğradı. 


Kuzey Kivu, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki en tehlikeli bölgelerden biridir ve Virunga Ulusal Koruma Alanı'nın sınırlarında yer alır. Ancak insani yardım kuruluşlarındaki yetkililer, konvoyun güzergahının koruma gerektirmediğini doğruladı.

Kongo cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, saldırganların ‘panik hali yaratmak amacıyla bir sürücüyü öldürdükten sonra, arabadaki yolcuları indirip Virunga Parkı'nın derinliklerine sürmeye zorlamadan önce uyarı ateşi açtıklarını’ bildirdi.

Bölgedeki yedek korumalar ve Kongolu askeri personel, saldırganların izini sürmek için operasyon başlattı.


Editörün Seçimi

Multimedya