Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Trump’tan, azledilmesi için oy kullanan Cumhuriyetçi temsilcinin rakibine destek

Trump’tan, azledilmesi için oy kullanan Cumhuriyetçi temsilcinin rakibine destek

Cumartesi, 27 Şubat, 2021 - 13:15
Eski ABD Başkanı Donald Trump (Reuters)

Eski ABD Başkanı Donald Trump dün (Cuma), 6 Ocak'ta ABD Kongre Binası’na yapılan baskının ardından azledilmesi için aleyhine oy kullanan Ohio eyaleti temsilcisi Cumhuriyetçi Anthony Gonzalez’in rakibi olan Max Miller’ı desteklediğini açıkladı.

Fransız haber ajansına (AFP) göre Trump, 2020'de kampanya müdür yardımcısı ve Beyaz Saray danışmanı olan Max Miller'a, azledilmesi için aleyhine oy kullanan 10 Cumhuriyetçi arasında yer alan rakibi Temsilci Anthony Gonzalez karşısında "tam" desteğini dile getirdi.

Trump yaptığı açıklamada, "Max Miller, Beyaz Saray'da büyük işler başarmış harika bir insan. Kongre için harika bir üye olacak" dedi.

Trump açıklamasında, "Mevcut Temsilci Anthony Gonzalez, çıkarlarını veya isteklerini temsil etmediği için 16. bölge halkını temsil etmemelidir" ifadelerini kullandı.

Bu adımın, geçen ay kendisine karşı oy kullanan Cumhuriyetçilerden birinin rakibine destek veren Trump tarafından türünün ilki olduğu ifade ediliyor.

32 yaşındaki Miller ise, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Asla geri adım atmayacağım ve seçim bölgeme asla ihanet etmeyeceğim" dedi.

Temsilciler Meclisi, 13 Ocak'ta Trump'ın azledilmesi kararı aldı. Ancak Trump bir ay sonra Senato’da davadan aklandı.

Eski ABD Başkanı Trump, Cumhuriyetçilerin 2022 ara seçimlerinde Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu yeniden kazanma çabalarına destek olmayı hedeflediğini vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya