Suudi Arabistan ile Irak kurmayları Bağdat'ta bir araya geldiler

Irak Savunma Bakanı dün Bağdat'ta Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı ile bir araya geldi. (SPA)
Irak Savunma Bakanı dün Bağdat'ta Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı ile bir araya geldi. (SPA)
TT

Suudi Arabistan ile Irak kurmayları Bağdat'ta bir araya geldiler

Irak Savunma Bakanı dün Bağdat'ta Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı ile bir araya geldi. (SPA)
Irak Savunma Bakanı dün Bağdat'ta Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı ile bir araya geldi. (SPA)

Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Feyyad bin Hamid er-Ruveyli, Bağdat ile ortak meseleler ve sınır güvenliği konusunda Iraklı yetkililerle görüşmelerde bulundu. Ruveyli, başkanlık ettiği askeri heyet ile dün Bağdat'ı ziyaret etti.
Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı Ruveyli, Irak Savunma Bakanı Cuma İnad ve Irak Genelkurmay Başkanı Korgeneral Abdulemir Yarallah ile bir araya geldi.
Suudi Arabistan-Irak ilişkilerinde son iki yılda önemli gelişmelere tanık olundu. Suudi Arabistan-Irak Koordinasyon Meclisi'nin kurulmasının yanı sıra, sonuncusu Irak İçişleri ve Dışişleri Bakanları’nın geçen hafta Riyad'ı ziyareti olmak üzere iki ülke arasında üst düzey temaslar gerçekleşti. 
Güvenlik uzmanı Sermed el-Beyati, Suudi Arabistan Genelkurmay Başkanı’nın ziyaretiyle ilgili Şarku'l Avsat'a yaptığı değerlendirmelerde şunları söyledi:
"Bu ziyaret, Irak-Suudi Arabistan Siyasi Koordinasyon Meclisi’nin dördüncü oturumunun bir parçası. Bu açıdan, özellikle iki ülke arasında yüzlerce kilometreye uzanan ortak bir sınır olduğu için güvenlik, savunma ve ortak konularda ilk üst düzey iş birliği olacak. Koordinasyon Meclisi, güvenlik ve savunmanın yanı sıra iki taraf arasında önem kazanmaya başlayan ekonomi, sağlık, tarım, sanayi, yatırım ve diğer alanlarda birçok başlığı ve alanı kapsıyor. Söz konusu ziyaret, özellikle Irak ve Suudi Arabistan arasında bilgi ve deneyim alışverişini içeren güvenlik ve savunma alanları çerçevesinde geliyor. Suudi Arabistan Krallığı'nın özellikle son zamanlarda sınırlarını termal kameralarla ve yapay zeka ile korumada büyük adımlar atması bu alanda iş birliğine yol açtı.”
Beyati açıklamasında, iki kardeş ülke arasındaki diğer önemli bir meselenin de terörle mücadele olduğuna dikkat çekti. DEAŞ’ın engellenmesinin gündeme geldiğini kaydetti.
Cumhuriyetçi Siyasi ve Güvenlik Araştırmalar Merkezi Başkanı ve Strateji Uzmanı Dr. Mutaz Muhyiddin, Şarku’l Avsat’a şu değerlendirmelerde bulundu:
“Bu ziyaret çok önemli. Çünkü iki kardeş ülke arasında entegre bir koordinasyonun başlangıcının bir göstergesidir. Her iki ülkeyi de meşgul eden en önemli başlık, ortak sınırların korunmasıdır. Ayrıca son dönemde meydana gelen ve iki taraf arasında (Suudi sınır muhafızları ve Irak sınır koruma güçleri ve bunların içişleri ile bağlantılı birlikleri) güvenlik ve askeri iş birliği ile kararlılıkla ele alınması gereken (Krallık sınırlarının yakınında bazı silahlı grupların gerçekleştirdiği hamleler) çok önemli dosyalar var.”Suudi Arabistan dünyanın en rekabetçi 67 ülkesi arasında 16’ncı sırada

Suudi Arabistan iş verimliliğinde 13’üncü sıradan 12’nci sıraya yükseldi. (SPA)
Suudi Arabistan iş verimliliğinde 13’üncü sıradan 12’nci sıraya yükseldi. (SPA)
TT

Suudi Arabistan dünyanın en rekabetçi 67 ülkesi arasında 16’ncı sırada

Suudi Arabistan iş verimliliğinde 13’üncü sıradan 12’nci sıraya yükseldi. (SPA)
Suudi Arabistan iş verimliliğinde 13’üncü sıradan 12’nci sıraya yükseldi. (SPA)

Uluslararası Yönetim Geliştirme Enstitüsü (IMD) tarafından yayınlanan 2024 Rekabet Edebilirlik Raporu’na göre Suudi Arabistan dünyanın en rekabetçi 67 ülkesi arasında 16’ncı sırada yer aldı.

Bu rapor, IMD tarafından ilgili devlet kurumlarıyla koordineli olarak takip ve analiz edilen temel rekabetçilik raporlarından biridir.

Suudi Arabistan Ticaret Bakanı ve Ulusal Rekabet Edebilirlik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı'na göre, iş mevzuatı ve altyapının iyileştirilmesiyle desteklenen Suudi Arabistan, 2024’te bir sıra yükselerek G20 ülkeleri arasında dördüncü sıraya yerleşti. İş verimliliğinde 13’üncü sıradan 12’nci sıraya yükselirken, altyapıda önceki sırasını (34’üncü sıra) korudu ve ekonomik performans ve hükümet verimliliğinde ilk 20'de yer almaya devam etti.

Bu bağlamda Suudi Arabistan Ticaret Bakanı ve Ulusal Rekabet Edebilirlik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Macid el-Kasabi, Suudi Arabistan’ın bu ve diğer saygın küresel raporlarda elde ettiği olumlu sonuçların, Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve Başbakanı Muhammed bin Selman'ın direktifleri doğrultusunda Suudi hükümeti tarafından benimsenen ekonomik dönüşüm sürecinin bir yansıması olduğuna dikkat çekti.

Suudi Arabistan'da uygulanan ekonomik reformlar, ülkenin 24 göstergede ilk üç sıraya ulaşılmasına katkıda bulundu. Bunlardan en öne çıkanlar arasında: Uzun vadeli istihdam artışı, sosyal uyum, uzun vadeli işgücü piyasası büyümesi, ekonomik ve sosyal reformlara duyulan ihtiyacın anlaşılması, siber güvenlik ve bin kişi başına düşen internet kullanıcısı sayısı yer aldı.

Suudi Arabistan, kurumsal dijitalleşme, borsa kapitalizasyonu, risk sermayesinin mevcudiyeti, teknolojinin geliştirilmesi ve uygulanması ile teknolojik gelişim için finansman mevcudiyeti gibi göstergelerde ise küresel olarak ikinci sırada yer alıyor. Bunun yanı sıra, en önemlileri ticaret borsası, ekonomik dayanıklılık, hükümetin ekonomik değişikliklere uyum sağlayabilirliği, işsizlik mevzuatı ve toplam erken aşama girişimcilik faaliyeti olan bir dizi göstergede de dünya üçüncülüğünü elde etti.

Suudi Arabistan, Rekabet Edebilirlik Raporu’nda üst üste üç yıldır ilerleme kaydediyor. Zira geçen yıl küresel ölçekte 17’nci sırada yer aldı, 2022'de ise küresel ölçekte 24’üncü sıraya yükselmişti.

Suudi Arabistan İstatistik Kurumu tarafından düzenli olarak sağlanan istatistiki bilgi ve veriler, uluslararası kurum ve kuruluşların Suudi ekonomisinin performansını ölçmesine ve bununla ilgili göstergeler oluşturmasına yardımcı olan araçlardan biridir. Ulusal Rekabet Edebilirlik Merkezi ise devlet kurumlarıyla entegre bir şekilde, Suudi Arabistan’ın performansını izleyip analiz ederek ve ilgili küresel raporlardaki sıralamasını iyileştirmek için çalışarak rekabet ortamı üzerinde etkisi olan reformlar geliştirmektedir.

İsviçre'nin Lozan kentindeki IMD tarafından yayınlanan Rekabet Edebilirlik Raporu, 335 alt göstergenin yanı sıra, 4 ana başlık ve 20 alt başlık temelinde küresel olarak en rekabetçi 67 ülkeyi karşılaştıran önemli raporlardan biridir ve uluslararası kurum ve kuruluşlar için bir referanstır.