Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Riyad Uluslararası Kitap Fuarı Ekim ayına ertelendi

Riyad Uluslararası Kitap Fuarı Ekim ayına ertelendi

Perşembe, 11 Mart, 2021 - 11:15
Riyad Uluslararası Kitap Fuarı'nın düzenlenmesinden ilk kez Edebiyat, Yayın ve Çeviri Kurumu sorumludur (Suudi Arabistan Kültür Bakanlığı)

Suudi Arabistan Kültür Bakanlığı, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Riyad Uluslararası Kitap Fuarı’nın önümüzdeki Ekim ayına ertelendiğini duyurdu.

Kültür Bakanlığı’na bağlı Edebiyat, Yayın ve Çeviri Kurumu, gelecek ay gerçekleştirilmesi planlanan kitap fuarının 1-10 Ekim tarihleri arasında gerçekleşmesi için çalışmaların başlandığını ve ertelemenin yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılmasını önlemek için alınan ihtiyati tedbirlerden kaynaklandığını belirtti.

Resmi uyarılara erteleme kararı ile cevap veren Kurum, sağlık yetkililerinin koronavirüsün yayılmasını önlemek için aldığı tedbirleri uyguladıklarını ve fuarı ziyaret edecek kişiler için güvenli ve sağlıklı bir mekân hazırlama noktasında uygun şartları sağlamayı amaçladıklarını aktardı.

Suudi Arabistan Kültür Bakanlığı, ziyaretçi sayısı, satış hacmi ve kültürel programlarının çeşitliliği açısından bölgede türünün en büyüğü olması nedeniyle Arap dünyasında prestijli bir kültür destinasyonu olma statüsünü güçlendirmeye çalışan yeni bir kimlikle sergiyi ilk kez düzenlemekten sorumlu.

Arap edebiyatı için önemli bir yere sahip olan fuar, kitap ve yayıncılık sektöründe bireyler ve kurumlar açısından önemli bir platform olarak kabul ediliyor. Ayrıca toplumun okumaya dair yeteneklerini geliştirmede ve kültürel bilinci arttırmada önemli rol oynadığı biliniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya