Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE, Suudi Arabistan'ın Yemen'deki krizin sona erdirilmesi için başlattığı yeni barış girişimini desteklediğini açıkladı

BAE, Suudi Arabistan'ın Yemen'deki krizin sona erdirilmesi için başlattığı yeni barış girişimini desteklediğini açıkladı

Pazartesi, 22 Mart, 2021 - 22:45
BAE ve Suudi Arabistan bayrakları (Şarku’l Avsat)

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan'ın Yemen'deki krizin sona erdirilmesi için başlattığı yeni barış girişimini desteklediğini açıkladı.

Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayid Al Nahyan, Suudi Arabistan'ın barış girişimini "paha biçilmez bir fırsat" olarak nitelendirdi.

Al Nahyan, Yemen genelinde kalıcı siyasi çözüme ulaşılma yolunda ateşkesin önemli bir adım olacağını ifade etti.


Suudi Arabistan’ın yeni girişimi

Suudi Arabistan, Yemen’in başkentindeki Uluslararası Sana Havalimanı’nın belirli noktalara açılmasını da içeren kapsamlı bir siyasi anlaşmaya varmayı amaçlayan Yemen'deki krizi sona erdirme girişimini duyurmuştu.

Riyad tarafından yapılan açıklamada, Yemen hükümeti ve Husilere krizi sona erdirme girişimini kabul etme çağrısı yapılmıştı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan bin Abdullah, pazartesi günü başkent Riyad'da düzenlediği basın toplantısında ülkesinin topraklarını ve halkını Husi milislerinin saldırılarına karşı savunma hakkına sahip olduğunu da vurgulamıştı.

Prens Faysal bin Ferhan açıklamasında, İran'ın müdahalesinin Yemen'deki krizin uzamasının ana nedeni olduğunu ifade etmişti.

 


Editörün Seçimi

Multimedya