Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Goldman Sachs, Türkiye tahminlerini revize etti

Goldman Sachs, Türkiye tahminlerini revize etti

Çarşamba, 31 Mart, 2021 - 09:00
Fotoğraf (Reuters)

Türkiye ekonomisi hakkındaki tahminlerini revize eden ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs Türkiye'de enflasyonun Nisan ayında yüzde 18 seviyesine yükseleceğini ve bu yılı yüzde 15 seviyesinde kapatacağını öngördü.

Daha önceki yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 12.5 olan banka göreve gelmesinden bu yana TL'nin yüzde 13 değer kaybettiği düşünüldüğünde Merkez Bankası'nın yeni başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun yılın son çeyreğine kadar faizlerde indirime gidemeyeceğini söyledi.

Goldman Sachs Türkiye'nin 2021 yılı büyüme tahminini de yüzde 5.5'tan yüzde 3.5'e, cari açığın gayrı safi yurtiçi hasılaya (GSYH) oranı için yüzde 3.5 olan tahminini ise yüzde 1.5'e düşürdü.

Bankanın müşterilerine gönderdiği raporda, "Yetkililerin erkenden faiz indirerek ya da borçlanarak büyümeyi artırmaya çalışma ihtimali tahminlerimiz için risk oluşturuyor" denildi.

 
Independent Türkçe, Reuters


Editörün Seçimi

Multimedya