Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Güney Sudan’daki lojistik sorunlar aşının ulaştırılmasına yönelik endişeye neden oluyor

Güney Sudan’daki lojistik sorunlar aşının ulaştırılmasına yönelik endişeye neden oluyor

Çarşamba, 31 Mart, 2021 - 11:15

Birleşmiş Milletler Güney Sudan Misyonu (UNMISS) eski Başkanı David Shearer, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele için iki milyonun üzerinde aşı dozu teslim alınacağını ancak yağış mevsiminin yaklaşmasıyla birçok yolun kullanılmasının zorlaşacağını belirtti. Bu nedenle alınan aşıların uygulanması konusunda zorluklarla karşılaşılacağını bildirdi.

Shearer ayrıca aşının nüfusa ulaştırılmasının, Güney Sudan gibi lojistik işlemlerin son derece zor olduğu bir ülkede kolay olmadığını vurguladı.

2016’dan bu yana UNMISS Başkanı  görevini yürüten David Shearer, önümüzdeki ay ülkeden ayrılacak. Söz konusu misyonun yıllık bütçesinin bir milyar doları aştığı ifade ediliyor.

Güney Sudan’ın küresel aşı dağıtma mekanizması COVAX programı kapsamında, önümüzdeki aylarda 2,3 milyon doz aşı teslim alması bekleniyor. Reuters’ın aktardığına göre aşıların teslimi, sadece 400 kilometre asfalt yolunolan ülkede yağış mevsiminin başlaması ile aynı zamana denk gelecek. Shearer konuya dair yaptığı değerlendirmede aşıların teknelerle nehirler üzerinden dağıtılması gerektiğini belirtti.

Afrika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden (Africa CDC) alınan verilere göre, Güney Sudan yalnızca 10 bin 119 koronavirüs vaka ve 108 ölüm kaydetti. Ancak koronavirüs testlerinin yetersiz olması, salgına dair net bir tablonun oluşturulmasına engel oluyor. Güney Sudan’ın şiddetli bir savaşın sonunda bağımsızlığını kazanmasından yaklaşık 10 yıl sonra, başta çatışmalar, iklim değişikliği ve Kovid-19 salgını olmak üzere üçlü tehditle mücadele ettiğine dikkat çeken Shearer, nüfusun neredeyse tamamının uluslararası gıda yardımına bağlı olduğunu, ayrıca sağlık ve eğitim gibi temel hizmetlerin çoğunun BM ve yardım kuruluşları tarafından sağlandığını söyledi.

Shearer kendileri yerine her şeyden önce halkına hizmet etmesi gerektiğinin bilincinde olan liderlerin etnik gruplar arasındaki çatışmaları durdurabileceğini belirttiği açıklamasında “Ancak kendi halkını koruyan ve onlarla ilgilenen bir hükümet görmüyorum” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya