Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Saddam Hüseyin’i yargılayan hakim Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi

Saddam Hüseyin’i yargılayan hakim Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi

Cumartesi, 3 Nisan, 2021 - 07:00

Iraklı hakim Muhammed el-Ureybi’nin Kovid-19’a bağlı komplikasyonlar nedeniyle öldüğü duyuruldu. Sağlık kaynakları tarafından verilen bilgilere göre durumunun kötüleşmesinin ardından hastaneye kaldırılan Ureybi kurtarılamadı. Irak’ın eski lideri Saddam Hüseyin’in yargılandığı davaya çok sayıda yargıcın katılmasına rağmen Ureybi ‘Saddam’ın yargıcı’ olarak tanınıyordu. 1982 yılında gerçekleşen Duceyil Katliamı nedeniyle yargılanan cumhurbaşkanı ve rejim yanlılarının davasına el-Ureybi bakmıştı.

Saddam Hüseyin davasına bakan ilk hakim, ilk oturumların ardından siyasi partilerin baskısına maruz kalarak istifa eden Rizkar Muhammed Emin’di. Davanın ikinci hakimi Abdullah el Amiri, mahkeme sırasında Saddam Hüseyin’in diktatör olmadığını söylediği için görevinden alındı. Muhammed el-Ureybi’nin davada görevli olduğu sırada  Saddam Hüseyin’e idam cezasını Kürt kökenli hakim Rauf Muhammed Raşid verdi.

Muhammed el-Ureybi, 1969 yılında Bağdat’ta doğdu. 2004 yılında Eski Irak Cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin ve rejiminin yargılandığı davada Irak Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hakim olarak atandı. Görevi boyunca Enfal davası, halk ayaklanmalarının bastırılması, Halepçe’nin bombalanması ve dini partilerin tasfiyesi ile ilgilendi.

1987 yılında Bağdat Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitim gören başlayan el- Ureybi, 1992 yılında mezun oldu. 3 Ekim 1992’de görevine başladı ve 14 Eylül 1998 yılında Adalet Enstitüsü’ne gitti ve mezun oldu. Eylül 2000’de Saddam Hüseyin tarafından imzalanan cumhuriyet kararnamesi ile hakim olarak göreve başladı.


Editörün Seçimi

Multimedya