Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

‘Dicle Balığı’ lakaplı Iraklı ünlü yüzücü Aladdin en-Nevab hayatını kaybetti

‘Dicle Balığı’ lakaplı Iraklı ünlü yüzücü Aladdin en-Nevab hayatını kaybetti

Cumartesi, 3 Nisan, 2021 - 12:30
Iraklı yüzücü Aladdin en-Nevab (Arşivler)

Irak Gençlik ve Spor Bakanlığı dün (Cuma) yaptığı açıklamada, 1959 yılında fırtınalı Manş Denizi'ni geçerek zafer elde etmesiyle tanınan eski Iraklı yüzücüsü Aladdin en-Nevab’ın 94 yaşında hayatını kaybettiğini duyurdu.

Fransız haber ajansına (AFP) göre Bakanlık kısa bir resmi açıklama ile ünlü yüzücünün ölüm haberini duyurdu. Açıklamada, "Eski uluslararası yüzücü Aladdin en-Nevab'ın ölümü nedeniyle spor çevrelerine en içten başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz" ifadeleri yer aldı.

Nevab, açık su yüzme yarışlarında en ünlü Arap yüzücülerden biri olarak biliniyordu. Başkent Bağdat’ın el-Karh tarafındaki eş-Şeyh Beşar bölgesinde nehre yakın olan evi nedeniyle çocukluğundan beri bu spor türüne olan tutkusuyla bilinen Nevab, ‘Dicle Balığı’ lakabıyla tanınıyordu.

1927'de doğan ünlü yüzücü, 1957'de Sidon (Sayda) ile Lübnan'ın başkenti arasında 50 kilometrelik Açık Su Uzun Mesafe Turnuvasına katılarak ikinci olduktan sonra ün kazandı. Ayrıca en önemlisi İtalya'daki Capri-Napoli turnuvası olmak üzere çeşitli uluslararası turnuvalara da katıldı.

İngiltere ile Fransa arasında amatör kategorisinde 50 km'lik Manş Denizi’ni yüzerek geçme yarışmasına katılan Nevab, 43 yüzücü arasından birinciliği elde etti. Yarışı 23 saat kesintisiz yüzerek belirlenen mesafeyi kat ettikten sonra sadece 6 kişi tamamladı.


Editörün Seçimi

Multimedya