Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yeşil Suudi Arabistan girişimi kapsamında 4 şehirde 500 bin fidan dikilecek

Yeşil Suudi Arabistan girişimi kapsamında 4 şehirde 500 bin fidan dikilecek

Pazar, 4 Nisan, 2021 - 17:00
Yeşil Suudi Arabistan girişimi kapsamında 500 bin fidan dikme programının lansmanı (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Kooperatif Toplulukları Konseyi (CSC), Çevre, Su ve Tarım Bakanlığı ile stratejik ortaklık çerçevesinde, önümüzdeki dönemde Taif, Baha, Asir ve Cizan şehirlerinde çeşitli yerel meyvelerden 500 bin fidanı ekmeye başlayacak.

Söz konusu adım, Veliaht Prens Muhammed bin Selman tarafından geçtiğimiz hafta duyurulan ‘Yeşil Suudi Arabistan’ girişimi kapsamında atılıyor.

CSC Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah bin Kadman, kendilerine verilen bu görevin, duyulan güveni ifade ettiğine dikkat çekerek, “Veliaht Prens tarafından başlatılan girişim, Körfez, bölgesel ve küresel bir ivme ve boyut kazandı. Suudi Arabistan, 10 milyar ağaç dikerek, yaklaşık 40 milyon hektar bozuk arazinin rehabilite edilmesini amaçlıyor. Bu, çevresel dengeyi yeniden tesis etmek ve vahşi yaşamı desteklemek için samimi bir istek olduğunu gösterir” dedi.

Taif, Baha, Asir ve Cizan şehirlerini içeren bu girişim, Bakanlığın toplam maliyeti 600 milyon riyal olan, 2030 Vizyonu kapsamındaki girişimlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Girişim, tarım bölgelerinin rehabilitasyonu, yağmur suyu toplama teknikleri ve modern sulama sistemlerinin uygulanması, mahsul tarımının geliştirilmesi ve sosyal ve ekonomik kalkınmanın teşvik edilmesi gibi 4 ana eksene dayanıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya