Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’da vaka sayıları geçtiğimiz Nisan ayındaki seviyelere yaklaştı

Suudi Arabistan’da vaka sayıları geçtiğimiz Nisan ayındaki seviyelere yaklaştı

Pazar, 4 Nisan, 2021 - 17:30
Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarının geçtiğimiz yıl Nisan ayındaki seviyelere yaklaştığı konusunda uyardı.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali bugün yaptığı açıklamada, “Suudi Arabistan, geçtiğimiz Nisan ayındaki sayılara benzer şekilde yüksek vaka oranlarıyla karşı karşıya. Şu anda ülkede var olan bir araya gelmeler ve yanlış davranışlar çok talihsiz” dedi.

Sözcü, belirli yerlere girmek için şart koşulduğu gibi, bazı devlet kurumlarında aşı yaptırmayı zorunlu kılma adımına da övgüde bulundu.

Sağlık Bakanlığı, ayrıca son 24 saat içerisinde 673 kişide daha koronavirüs tespit edildiğini ve ülkedeki toplam vaka sayısının 392 bin 682’ye ulaştığını duyurdu.

Bakanlık, son 24 saatte 504 kişinin daha sağlığına kavuştuğunu, böylece ülkede iyileşen toplam hasta sayısının 379 bin 816 olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanlığı 7 ölüm daha kaydedilmesi ile toplam can kaybı sayısının 6 bin 697’ye yükseldiğini ifade etti.

Bakanlık, 782’sinin sağlık durumu kritik olmak üzere ülkedeki aktif vaka sayısının 6 bin 169 olduğunu da bildirdi.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Yarbay Talal eş-Şalhub ise, son bir hafta içinde ihtiyati tedbirlerin 27 bin 83 ihlal edildiğini bildirerek, tedbirleri ihlal eden kişilere para cezaları uygulanacağını vurguladı.

Suudi Arabistan İslami İşler, Davet ve Rehberlik Bakanlığı da, cemaat arasında koronavirüse yakalanan kişilerin tespit edilmesinin ardından dün 2 bölgede 7 camiyi geçici olarak kapattı.

56 günde geçici olarak kapatılan toplam cami sayısı 461’e ulaştı. Bu camilerden 454’ü, cemaatin sağlığının korunmasına yönelik sterilizasyon işlemlerinin tamamlanmasının ardından yeniden açıldı.

Bakanlık, ibadet edenleri ve cami çalışanlarını, ibadet edenlerin güvenliği ve sağlığı için talimatlara uymaya çağırdı.


İlgili HaberlerEditörün Seçimi

Multimedya