Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran Ocak ayından bu yana yüzde 20 zenginleştirilmiş 55 kilogram uranyum üretti

İran Ocak ayından bu yana yüzde 20 zenginleştirilmiş 55 kilogram uranyum üretti

Çarşamba, 7 Nisan, 2021 - 16:00
Tahran’ın güneyindeki Natanz nükleer tesisinin içi (AFP-Arşiv)

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, yüzde 20 zenginleştirilmiş 55 kilogram uranyum stokuna sahip olduklarını belirterek, bunun kısa zamanda 120 kilograma yükseleceğini açıkladı.

Reuters’ın haberine göre, Kemalvendi devlet televizyonunda yayınlanan konuşmasında, “Dört aydan kısa bir sürede yüzde 20 zenginleştirme oranıyla 55 kilogram uranyum ürettik. Bu şekilde devam etmemiz halinde Meclisin belirlediği 120 kilogram uranyum hedefine 8 aydan önce ulaşmış olacağız” dedi.

İran Meclisi, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın 2018’de nükleer anlaşmadan çekilme kararına cevaben, geçtiğimiz yıl hükümetin nükleer konudaki duruşunu sertleştirmesini gerektiren bir yasayı kabul etti.

Mecliste kabul edilen, ‘Yaptırımların Kaldırılması ve İran Ulusunun Çıkarlarının Korunması için Stratejik Eylem Planı’ adlı yasa tasarısıyla İran, uranyum zenginleştirme oranını en az yüzde 20’ye çıkartacağını açıklamıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya