Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Türkiye ile Kuveyt’ten ticaret hacminin 1 milyar dolara çıkarılması hedefi

Türkiye ile Kuveyt’ten ticaret hacminin 1 milyar dolara çıkarılması hedefi

Cuma, 9 Nisan, 2021 - 07:45
Kuveyt Dışişleri Bakanı ve Kabine İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Ahmed Nasır Muhammed es-Sabah, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün Ankara’dayken (KUNA)

Türkiye-Kuveyt İşbirliği için Ortak Komitesi’nin (İOK)  ikinci toplantısı kapsamında her iki ülkenin dışişleri bakanları altı anlaşma imzaladı.

Kuveyt Dışişleri Bakanı ve Kabine İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Ahmed Nasır Muhammed es-Sabah, Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile dün, Suriye, Libya’daki durum, bölgesel meseleler ve Filistin barış sürecinin yeniden başlatılması gibi konuları görüştüklerini duyurdu.

Sabah açıklamasında, Türkiye'nin, Suudi Arabistan’ın Yemen kriziyle ilgili girişimine destek verdiğini bildirdi.

Çavuşoğlu ile Ankara’da gerçekleştirdiği görüşmeye değinen Sabah, bölgesel ve uluslararası konularla ilgili görüş birliği olduğunu kaydetti.

Şeyh Ahmed Nasır, Çavuşoğlu ile düzenlenen ortak basın toplantısı sırasında yaptığı açıklamada, “Şükürler olsun Körfez İşbirliği Konseyi çerçevesinde, Mısır'ın çabalarıyla birlikte bu yıl başında Suudi Arabistan'da (El Ula) bir zirve yapıldı. Bu zirvede sorunu çözdük” şeklinde konuştu.

Sabah her iki ülke arasında siyasi, kültürel, ekonomik, ticari, turizm ve diğer alanlardaki ilişkilerin tüm hızıyla ilerlediğini ifade ederek, 6 anlaşmanın daha imzalanmasıyla şimdiye dek iki ülke arasında 61 anlaşma imzalandığını vurguladı.

İki ülkenin iki yıllık yerine beş yıllık planlar hazırlayıp uygulama konusunda mutabık kaldığını ve yüksek düzeyli ziyaretlerin de önem taşıdığını belirterek, yeni tip koronavrüs (Kovid-19) salgınının iki ülke arasındaki işbirliği alanlarını keşfetmek için fırsat olduğunu söyledi.

Kuveytli bakan ayrıca Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmede sağlık isteminin güçlendirilmesi konusunun masaya yatırıldığını vurguladı.

Sabah açıklamasında, eğitim, kültürel faaliyetler, teknolojik uzmanlık ve siber güvenlik konularının da ele alındığını söyledi.

Çavuşoğlu, 2019 yılında iki ülke arasındaki ticaret hacminin 700 milyon doları aştığına ve 2020'de salgın nedeniyle ticaretin biraz azaldığına dikkati çekerek 1 milyar dolar ticaret hacmi hedefine yaklaşıldığını, yeni hedeflerin belirlenmesi gerektiğini vurguladı.

Çavuşoğlu ayrıca, Türk firmalarının Kuveyt'te son derece aktif olduğunu ve projelerin toplam miktarının 8,5 milyon doları aştığını ve bu firmaların 2035 vizyonu için Kuveyt’teki faaliyetlerine devam edeceğini dile getirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya