Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Abu Dabi Veliaht Prensi ile Libya Başbakanı ikili ilişkileri ele aldı

Abu Dabi Veliaht Prensi ile Libya Başbakanı ikili ilişkileri ele aldı

Abu Dabi Veliaht Prensi: Libya’nın bir sonraki aşamada kalkınmasını dört gözle bekliyoruz
Cuma, 9 Nisan, 2021 - 13:00
Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed el-Nehyan ve Libya Başbakanı Dibeybe, Abu Dabi’de bir araya geldi (WAM)

Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed el-Nehyan ile  Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, Abu Dabi’de düzenledikleri ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Liderler iki ülke ve halkları arasındaki ikili ilişkileri artırmanın yollarını ele aldı.

Dibeybe, Abu Dabi Veliaht Prensi’ne Libya arenasındaki en son gelişmelerden, bilhassa güvenlik ve istikrarın yeniden sağlanması, devlet kurumlarını geliştirme ve inşa sürecinin başlatılması ve seçimler sürecine yönelik çalışmalarda geçiş hükümetinin gösterdiği çabalara değindi.

BAE resmi haber ajansı WAM’ın haberine göre Prens Muhammed bin Zayed açıklamasında, BAE ile Libya arasındaki ilişkilerin kardeşçe ve sağlam ilişkiler olduğunu belirterek, bu ilişkileri iki kardeş halkın çıkarına olacak şekilde bir sonraki aşamada da güçlendirmeyi ve geliştirmeyi dört gözle beklediklerini ifade etti.

Temsilciler Meclisi'nin kendisi ve hükümetine olan güveni yönünde Dibeybe’yi tebrik eden Prens Zayed, bunun hükümetin olumlu ve cesaret verici bir ortamda çalışması ve sorumluluklarını yerine getirmesi için uygun koşullar sağlayacağını vurguladı. Aynı zamanda Libya tarihindeki bu hassas aşamada Dibeybe’ye başarılar diledi.

Çarşamba günü yayınlanan haberlere göre Abu Dabi Veliaht Prensi, zor geçen yılların ardından yeni bir istikrar, gelişme ve birlik dönemini dört gözle bekleyen Libya halkına selam ve tebriklerini iletti.

BAE ile Libya arasında çeşitli siyasi, güvenlik, kalkınma, yatırım ve ekonomi alanlarında iş birliği ilişkileri ve ortak çalışmaları, iki ülke ve halklarının kalkınma ve refah yönündeki isteklerini gerçekleştirme fırsatlarını ele alan iki lider, aynı zamanda birçok konu ve ortak ilgi alanlarında görüş alışverişinde bulundu.

Abu Dabi Veliaht Prensi, BAE'nin Libya'daki yeni otoriteye ve Libya'da güvenlik ve istikrarı sağlamak için verdiği desteği yineledi.

“BAE her zaman Libya halkının yanında ve ülkesinin egemenliğini, çıkarını ve birliğini korumak ve iç işlerine müdahale edilmesini engellemek için gösterdiği çabalara destek veriyor” ifadelerini kullanan Veliaht Prens, Libya ve halkının geçmiş sayfaları çevireceği yeni bir istikrar, barış ve refah evresine girmesi dileğinde bulundu.

Karşılaştığı sıcak karşılama için teşekkürlerini sunan Dibeybe ise Libya'nın iş birliği ve ortak çalışmanın yoğunlaştırılması, çeşitli kalkınma, yatırım, ekonomi ve güvenlik alanlarında kapsamlı stratejik ortaklıkların kurulması yoluyla BAE ile ilişkilerini geliştirmeyi, aynı zamanda BAE'nin başarılı ve ilham verici kalkınma deneyiminden yararlanmayı dört gözle beklediğini doğruladı.

Dibeybe, ülkesinin Libya konusunda ortak çıkarlar kapsamında istikrar ve güvenlik şansını artıracak, Libya egemenliğini tüm toprakları üzerinde dayatmasını sağlayacak yönde ortak bir uluslararası tutumla karşılaşmayı arzuladığını da ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya