Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE ve İsrail, Yunanistan’daki uluslararası tatbikatlara katılacaklar

BAE ve İsrail, Yunanistan’daki uluslararası tatbikatlara katılacaklar

Cumartesi, 10 Nisan, 2021 - 08:15

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve İsrail, Yunanistan’daki Andravida Hava Üssü’nde önümüzdeki pazartesi günü başlayacak uluslararası tatbikatlara katılacaklar. Olası savaş ve felaket senaryoları yer alan tatbikat on gün sürecek.

ABD Hava Kuvvetleri’nin düzenlediği tatbikata İsrail, BAE, Fransa, İspanya, Slovenya, Kanada ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) katılacak. Tatbikat 22 Nisan’a kadar devam edecek. INIOCHOS adlı yıllık tatbikatlar genellikle nisan ayında düzenleniyor. İsrail Hava Kuvvetleri tatbikatlara her sene katılıyor. Ancak İsrail ve BAE arasında imzalanan barış anlaşmasından sonra BAE Hava Kuvvetleri’nin önümüzdeki senelerde tatbikata katılıp katılmayacağına yönelik tartışmalar yaşanıyor.

İsrailli bir kaynak konu hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“Bu, İsrail ve BAE’nin bir araya geldiği ilk tatbikat değil. İki ülke 2018 ve 2019 yılında INIOCHOS, 2016 yılının ağustos ayında da ABD Hava Kuvvetleri’nin Kızıl Bayrak tatbikatlarına katılmıştı. Ancak bu katılım sınırlı düzeyde gerçekleşmişti. BAE’nin katılımının resmi olarak yayınlanmasına izin verilmedi.”

Tel Aviv’den kaynaklar tarafından dün yapılan dün açıklamada, tatbikata İsrail Hava Kuvvetleri’nin F-15 ve F-16, BAE ve Yunanistan’ın F-16, ABD’nin de F-15, F-16, MQ-9 insansız hava aracı ve KC-135 yakıt ikmali uçakları ile katılacağı aktarıldı. Fransa, Rafale ve Mirage 2000 uçağı, İspanya F-18, Güney Kıbrıs da AW139 uçakları ile tatbikatta yer alacak. Kanada ise tatbikata sadece hava mürettebatı ile katılım gösterecek.

Tatbikata katılan ülkeler, birbirleri ile havada karşı karşıya gelecekler ve hava üstünlüğü elde etmeye çalışacaklar. Ordular, düşman havalimanlarına benzeyen kara alanlarını hedef alma, arama kurtarma görevleri, kara ve deniz kuvvetlerine yardım, görüntüleme ve bilgi toplama konularında eğitim görecek.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hükümetinden yapılan açıklamada, ortak tatbikata katkılarından dolayı eski ABD Başkanı Donald Trump yönetimine teşekkür iletildi.

İsrail’den yapılan açıklamada ABD ile askeri iş birliğine hız verildiği belirtildi. İsrail’in BAE, Bahreyn, Sudan ve Fas ile ilişkilerinin gelişmesini sağlayan İbrahim Anlaşması kapsamında Ortadoğu’da lider bir konuma geldiği vurgulandı. Açıklamada ayrıca Donald Trump’ın iki ülke arasında iş birliğini artırdığı, bu durumun İsrail ve Arap ülkelerinin askeri operasyonlarda bir araya gelmesini sağladığı kaydedildi.


Editörün Seçimi

Multimedya