Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin, yıl sonuna kadar 3 milyar doz Kovid-19 aşısı üretecek

Çin, yıl sonuna kadar 3 milyar doz Kovid-19 aşısı üretecek

Cumartesi, 10 Nisan, 2021 - 16:30
Görevliler, Çin'in Guangdong eyaletinde Sinopharm şirketi tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısı içeren kutuları taşıyor. (Reuters)

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu'ndan  (NHC) bir yetkili bugün (Cumartesi) yaptığı açıklamada, Çin’in muhtemelen yıl sonuna kadar 3 milyar doz Kovid-19 aşısı üreteceğini bildirdi.

Reuters haber ajansında yer alan habere göre, aynı zamanda Çin'deki Kovid-19 aşı geliştirme projelerini koordine eden bir ekibin başkanı olan yetkili Zheng Zhongwei, "Bu yılın ikinci yarısında, talebimizi tam olarak karşılayabilecek duruma geleceğiz" dedi. 

Firmalar üretim kapasitelerini hızlı bir şekilde artırsalar da ülkede üretimin bu kadar hızlı artıp artmayacağının belli olmadığı ifade ediliyor. Hükümet yaptığı açıklamada, üretimin 1 Şubat'tan Mart sonuna kadar üç kat artarak günde 5 milyon doza çıktığını duyurmuştu.

Ülkenin önde gelen aşı üreticilerinden Sinovac Biotech, Mart ayında yaptığı açıklamada, üçüncü üretim tesisini tamamladıktan sonra yıllık üretim kapasitesinin 2 milyar doza çıkacağını bildirmişti.

Çin Ulusal İlaç Firması Sinopharm da iki ayrı aşısı için 1,1 milyar doz yıllık birleşik üretim kapasitesine sahip olduğunu duyurmuştu.

Şirket, üretim kapasitesini 3 milyara çıkarmayı hedeflediğini bildirdi, ancak herhangi bir zaman çerçevesi belirtmedi.

Sinopharm şirketi dün (Cuma) yaptığı açıklamada, Nisan ayından itibaren ayda 100 milyon doz Kovid-19 aşısı tedarik edebileceğini duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya