Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Biden, provokasyonlarına rağmen İran ile müzakerelere devam etmeye hazır

Biden, provokasyonlarına rağmen İran ile müzakerelere devam etmeye hazır

Çarşamba, 14 Nisan, 2021 - 09:15
ABD Başkanı Joe Biden (EPA)

Beyaz Saray, dün, Başkan Joe Biden’ın, askeri amaçlar için uranyumu yüzde 60 oranında zenginleştirme adımı attığını açıklayan İran ile müzakerelere devam etmeye hazır olduğunu açıkladı.

AFP’nin haberine göre Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki konu hakkında “İran’ın kışkırtıcı açıklamaları karşısında endişeliyiz. Bu konuda ilerleme kaydetmenin tek yolunun diplomasi yolu olduğuna ve görüşmelerle dolaylı bir şekilde de olsa bir çözüme ulaşacağımıza inanıyoruz” dedi.

İran, Natanz Nükleer Tesisi’ni hedef alan sabotaj eylemlerinden iki gün sonra, askeri amaçlar için kullanılmak üzere uranyumu yüzde 60 oranında zenginleştirmeye başladığını duyurdu. İran, yaptığı açıklamada tesise yapılan sabotaj eyleminin arkasında İsrail’in olduğunu ifade etti.

Uluslararası toplum ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) dün yaptığı açıklamada, İran’ın Natanz Nükleer Tesisi’nde uranyumu yüzde 60 oranında zenginleştirme niyetinde olduğunu söylediğini aktardı. Fransa, İran’ın bu kararını kınarken, nükleer müzakerelerde bulunan diğer ülkeler ise bu adımı tehlikeli bir gelişme olarak değerlendirdi.

İran’ın nükleer faaliyetleri hakkında 2015 yılında imzalanan uluslararası Viyana Anlaşmalarına Çarşamba günü devam edilmesi planlanıyordu. Ancak müzakereler Perşembe gününe ertelendi.

Psaki, günlük basın toplantısında, Almanya, Çin, Fransa, İngiltere ve Rusya’nın İran’ın açıklamasını oy birliğiyle reddetmeleri için çağrıda bulundu. İran’ın açıklamasının Viyana Anlaşmasının yeniden yürürlüğe sokulması için acil bir çağrı olduğunu açıklayan Psaki, “Geçen hafta, Viyana’da gerçekleşen yapıcı diyaloğa bağlı kaldık” dedi. 


Editörün Seçimi

Multimedya