Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD İklim Özel Temsilcisi John Kerry Çin'i ziyaret edecek

ABD İklim Özel Temsilcisi John Kerry Çin'i ziyaret edecek

Çarşamba, 14 Nisan, 2021 - 09:30
ABD İklim Özel Temsilcisi John Kerry (Reuters)

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamaya göre ABD'nin İklim Özel Temsilcisi  John Kerry, bu hafta Şanghay'a gidecek. Bu seyahat Başkan Joe Biden yönetiminden bir yetkilinin Çin’e ilk ziyareti olacak.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, eski ABD Dışişleri Bakanı, 22 ve 23 Nisan’da düzenlenecek olan sanal iklim zirvesine ve Kasım ayında yapılması planlanan genişletilmiş Glasgow Konferansı'na (COP26) hazırlık amacıyla 14-17 Nisan tarihleri arasında Şangay'ı ve ardından Güney Kore'nin başkenti Seul'u ziyaret edecek.

Açıklamada, Kerry'nin bu iki konferans öncesinde küresel iklim hedefleri için belirlenen seviyenin yükseltilmesinden bahsedeceği belirtildi.

Başkan Joe Biden'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Mart ayında, Alaska'daki iki günlük toplantıların ardından Çin ile yapılacak ilk görüşmeleri çetin ama yapıcı olarak nitelendirerek memnuniyetle karşıladılar.

Çin Komünist Partisi üst düzey yetkilisi Yang Jiechi, önemli tutarsızlıkların varolduğunu göz ardı etmeden yapılan ’açık sözlü, yapıcı ve faydalı’ istişarelere övgüde bulundu. Bu, Biden'in Ocak ayında göreve gelmesinden bu yana Washington ile Pekin arasındaki ilk doğrudan toplantıydı.

Demokrat Başkan göreve başladığından bu yana, selefi Donald Trump gibi Çin'e karşı katı yaklaşımı sürdürme kararlılığını gösterdi. Ancak iklim dosyası konusunda Çin ile işbirliği yapmak istiyor. Bu bağlamda, Çinli mevkidaşı Şi Cinping'i diğer küresel liderle birlikte iklim zirvesine katılmaya davet etti.

Kerry geçen hafta India Today ile yaptığı bir röportajda, iklim değişikliği konusunda Çin'in çok önemli bir oyuncu olduğunu söylemişti.


Editörün Seçimi

Multimedya