Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya: Putin-Biden zirvesi, ABD'nin gelecekteki tutumuna bağlı

Rusya: Putin-Biden zirvesi, ABD'nin gelecekteki tutumuna bağlı

Çarşamba, 14 Nisan, 2021 - 19:45
Reuters

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Joe Biden arasındaki olası zirvenin Washington'un atacağı adımlara bağlı olduğunu söyledi.

Biden, salı günü telefon görüşmesi yaptığı Putin'e üçüncü bir ülkede zirve gerçekleştirmeyi teklif etti.

Günlük basın toplantısında gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Peskov, "Avrupa ülkelerinden birinde görüşme yapma teklifi, elbette mevcut durumun ve karşı tarafın atacağı adımların analizine dayanılarak ele alınacak" dedi.


Diplomatik kanallar üzerinden mutabakat sağlanması gerekli”

Zirvenin Avrupa ülkelerinden birinde yapılmasının teklif edildiğini ancak görüşmenin hangi ülkede yapılacağını konuşmak için henüz erken olduğunu belirten Peskov, zira bunun için diplomatik kanallar üzerinden mutabakat sağlanması gerektiğini kaydetti.

“Finlandiya, Avusturya ve İzlanda'nın Putin-Biden zirvesine ev sahipliği yapmaya hazır”

Bu arada Fin Iltalehti gazetesi Finlandiya, Avusturya ve İzlanda'nın Putin-Biden zirvesine ev sahipliği yapmaya hazır olduğu ifade edildi.

2018 yılında Putin ile eski ABD Başkanı Donald Trump Finlandiya'da bir araya gelmişti.

 
Independent Türkçe, Sputnik


Editörün Seçimi

Multimedya