Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kovid-19 tedavisinde önemli bir silah: Nano antikorlar

Kovid-19 tedavisinde önemli bir silah: Nano antikorlar

Cuma, 30 Nisan, 2021 - 09:00

Avustralyalı araştırmacılar Çarşamba günü PNAS dergisinde yayımlanan bir çalışmada, Kovid-19 virüsünün klinik öncesi modellerde hücrelere girişini engelleyen nanobodiler (nano antikorlar) buldu. Söz konusu durumun, nanobodilere dayalı Kovid-19 tedavisinin önünü açabileceğine işaret edildi.

Antikorlar bağışıklık sisteminin enfeksiyonlara karşı savunulmasında önemli bir silahtır. Bakteri veya virüslerin yüzeylerine yapışarak üremelerini engeller. Bu yüzden etkili antikorların büyük miktarlarda üretilerek hastalara enjeksiyon edilmesi, hastalıkla mücadele stratejilerinden biridir.

Bağışıklık siteminin neredeyse sonsuz sayıda farklı antikor ürettiği bilinmekte. Bunlardan sadece bir kaç tanesi Kovid-19’un tedavisinde kullanılabiliyor. Tedavi de kullanılabilecek antikorları tespit etmek samanlıkta iğne aramaktan farksız.

Alpaka hayvanı, bağışıklık sisteminin esas olarak bu virüse yönelik antikor üretmesi ile karakterize ediliyor. Üretilen antikorlar nano ölçekli boyutta olduğundan dolayı bu durum antikorların dokulara daha iyi nüfuz etmelerine imkan veriyor.

Araştırma sırasında bir grup alpakanın, virüse karşı nanobodiler üretmeleri için Kovid-19’un sentetik spike proteininin bulaşıcı olmayan bir kısmı ile aşılandığı bildirildi.


Sentetik spike proteini bulaşıcı mı?

Sentetik spike proteini bulaşıcı değildir. Alpakalarda herhangi bir hastalığa neden olmaz yalnızca alpakaların nano ölçekli cisimler geliştirmesine izin verir.

Melbourne Üniversitesi Biyokimya ve Farmakoloji Bölümü’nden çalışmayı yürüten Wai Hong Tham, çalışmada bulunan Walter ve Eliza Hall Enstitüsü’nün web sitesinde Çarşamba günü yayımlanan bir raporda şunları söyledi:

“Nanobodileri kodlayan gen dizisini çıkarabilir ve bunu laboratuvarlarda milyonlarca antikor üretmek için kullanabiliriz. Spike proteinine en iyi şekilde bağlananları seçip ardından bunları nanobodi kokteyli içine dahil edebiliriz.”

Tham sözlerini şöyle sürdürdü: “Nanobodi kokteylindeki öncü nanobodilerden ikisini birleştirerek, virüsün hücrelere girişini önleme ve klinik öncesi modellerdeki viral yükleri azaltma noktasındaki etkinliğini test edebildik.”

Elektron mikroskopisini tespit etmede Avustralya Nükleer Bilim ve Teknoloji Vakfı ile Monash Ramaciotti şirketine bağlı olarak senkrotron kullanılması, söz konusu kokteylin bileşimine ulaşılmasına yardımcı oldu.  Bu durum araştırma ekibinin nanobodilerin spike proteinine nasıl bağlandığına ve insan vücudundaki reseptörlere bağlanmasını nasıl etkilediğine dair bir harita çizmelerine imkan verdi. 


Editörün Seçimi

Multimedya