Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Bilim adamları, Kovid-19’un kaynağına ilişkin yeni bir araştırma başlatılması çağrısında bulundu

Bilim adamları, Kovid-19’un kaynağına ilişkin yeni bir araştırma başlatılması çağrısında bulundu

Cumartesi, 1 Mayıs, 2021 - 08:00
Çarşamba günü Wuhan’da Çinli bir öğrenciyi Kovid-19’a karşı aşı yapmaya hazırlanan bir hemşire (AFP)

Bir grup bilim adamı Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO), hayvansal kaynaklar konu dışı tutularak, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalığına neden olan SARS-Cov-2 virüsünün kaynağına ilişkin yeni bir araştırma başlatılması çağrısında bulundular.

Bloomberg haber ajansının aktardığına göre, grup dün (Cuma) yayınladığı açık mektupta, virüsün kaynağına ilişkin herhangi bir yeni araştırma başlatılması durumunda atılması gereken belli adımları önerdi.

Alman haber ajansı DPA’nın aktardığına göre öneriler, ev sahibi ülkenin hükümet yetkililerinin “gereksiz mevcudiyetleri” olmadan ekibin araştırma yapabilmesinin güvence altına alınması, ekip üyelerinin seçilmesinde veto hakkının kullanılmasına yönelik tüm yetkilerin kaldırılması ve ekibin verilere, kayıtlara ve numunelere daha geniş çapta erişiminin sağlanması için yetki verilmesi yer alıyor.

WHO ile işbirliği içinde, Çinli bilim adamlarını da içeren ortak bir heyet tarafından yapılan araştırmada, SARS-CoV-2 virüsünün yarasalardan insanlara, başka bir hayvan aracılığı ile bulaşmış olabileceğini ortaya çıkardı. Heyet, virüsün Wuhan şehrinde bir laboratuvardan çıkmış olması teorisinin çok düşük bir ihtimal olduğunu belirtti.

Çin’deki araştırmaları yürüten WHO ekibinin lideri Peter Ben Embarek, Mart ayında yayınlanan bir raporda, araştırmanın amacının virüsün hayvan kaynağının araştırılması olduğu için diğer teorilerin aynı ilgiyi görmediğini ve ekibin laboratuvarlarda tam olarak araştırma yapmadığını belirtti.

WHO Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, virüsün yarasalardan insanlara muhtemelen başka bir hayvan aracılığı ile bulaştığına karar vermeden önce araştırmada, bir laboratuvardan sızıntının yaşanmış olma ihtimalinin yeterli bir şekilde incelenmediğini belirtmişti. Ghebreyesus uzmanlardan oluşan ek heyetler göndermeye hazır olduğunu belirtmiş ve bunun için Çin’in iş birliği yapması gerektiğine dikkat çekmişti. 

Bu açık mektup, virüsün kaynağına ilişkin yeni bir araştırma başlatılması çağrısında bulunan grubun 3. mektubu oldu. Mektup, meme kanseri ve Kovid-19 hastalığına karşı tedaviler geliştiren Atossa Therapeutics CEO’su Steven C. Quay da dahil olmak üzere 20 bilim insanı tarafından imzalandı ve Atlantik Konseyi Araştırma Merkezi’nden üst düzey bir araştırmacı olan Jamie Metzl mektubun hazırlanmasında yer aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya