Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail izdihamda ölenler için yas ilan ederken, yetkililer olayı ‘en korkunç felaketlerden biri’ olarak nitelendirdi

İsrail izdihamda ölenler için yas ilan ederken, yetkililer olayı ‘en korkunç felaketlerden biri’ olarak nitelendirdi

Cumartesi, 1 Mayıs, 2021 - 15:45
İzdihamın gerçekleştiği yerde bir araya gelen Ortodoks Yahudiler (EPA)

İsrail, ülkenin kuzeyindeki Meron Dağı'nda düzenlenen bir Yahudi dini töreninde yaşanan izdihamda hayatını kaybeden 45 kişinin defin işlemlerine başladı.  

Fransız haber ajansına (AFP) göre İsrailli yetkililer, nedenleri henüz net olarak bilinmeyen olayı “İsrail tarihinin en korkunç felaketlerinden biri” olarak nitelendirdiler.

İzdihamda hayatını kaybedenlerin aileleri dün (Cuma), bir gece önce ölen yakınlarını gömmeye başlarken, bugün ise Cumartesi tatilinin bitmesinin ardından kurbanların ve cenazelerin kimlik tespiti devam edecek.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Pazar gününü ulusal yas ilan etti.

İsrail Sağlık Bakanlığı dün akşam yaptığı açıklamada, "Meron felaketinde hayatını kaybeden 32 kişinin cesetlerinden kimliği tespit edildi. 22 ceset ise gömülmek üzere Adli Tıp Kurumu'ndan alındı” dedi.

Olay, perşembeyi cumaya bağlayan gece yarısından hemen önce, yaklaşık 100 bin Yahudi ibadetçi Lag BaOmer Bayramı vesilesiyle Meron Dağı’ndaki Rabi Şimon Bar Yohay mezarında dua ettiği ve kutlamalarda bulunduğu sırada yaşandı.

Kutlamalara katılan 18 yaşındaki bir tanık, "Kamp ateşi alanından aşağı inen demir bir geçit var. Çok kalabalıktı ve insanlar çıkmak için oraya yürümek zorundaydı. Ancak polis geçişi kapattı. Sonra gittikçe daha fazla kişi yığıldı ve polis onların dışarı çıkmasına izin vermedi. Bu yüzden insanlar birbirlerinin üzerine düşmeye başladı” dedi.

Netanyahu ise bölgeyi ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, "Burada yürek parçalayan sahneler yaşandı. İzdihamda çocuklar da dahil olmak üzere birçok insan yaşamını yitirdi. Kapsamlı, ciddi ve derinlemesine bir araştırma yapacağız" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsüne göre kurbanlar arasında bir dizi Amerikan vatandaşı da vardı.

ABD Başkanı Joe Biden yaptığı açıklamada, "ABD, İsrail halkının ve dünyadaki Yahudi topluluklarının bu kötü gününde yanında duruyor. Meron Dağı'nda meydana gelen korkunç trajedi nedeniyle yas tutuyor” ifadelerini kullandı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da İsrailli mevkidaşına taziye mesajı göndererek izdihamdan dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve ölenler için dua ettiğini söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya