Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan 17 Mayıs’tan itibaren vatandaşlarına yönelik seyahat yasağını kaldırıyor

Suudi Arabistan 17 Mayıs’tan itibaren vatandaşlarına yönelik seyahat yasağını kaldırıyor

Pazartesi, 3 Mayıs, 2021 - 09:30

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle vatandaşlara uygulanan seyahat yasağının aşı olanlar, en az 6 ay önce koronavirüsten kurtulanlar ve 18 yaşın altındakiler için 17 Mayıs itibarıyla kaldırılacağını açıkladı.

Bakanlık tarafından dün yapılan açıklamada, iki doz aşı olmuş vatandaşların 17 Mayıs’tan itibaren yurt dışına çıkabileceği bilgisi verildi. Alınan karara göre, tek doz aşı olanlar ise aşı tarihinden 14 gün sonra yurt dışına seyahat edebilecek.

Bakanlık ayrıca, 6 ay önce koronavirüsten iyileşenler ve 18 yaşın altındakilere de seyahat izni verileceğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed Abdulali, dün düzenlediği basın toplantısında vaka eğrisinin üç aydır dalgalanma halinde olduğunu söyleyerek, salgının yayılmasını sınırlamak için önlemlere bağlılık gerektiğini bir kez daha vurguladı.

Dr. Abdulali, “Önümüzdeki günler çok önemli ve bunlara dikkat ederek ihtiyati tedbirlere uymalıyız. Ramazan’ın son 10 günü ve bayram günlerinde can kayıplarının artmasını istemiyoruz” dedi.

Koronavirüsten iyileşenlerin 6 aya kadar uzanan doğal bağışıklığa sahip olduklarını belirten Dr. Abdulali, hastalığı atlatanlara bu nedenle 6 ay sonra aşı yapıldığını vurguladı.

Sağlık Bakanlığı, ayrıca son 24 saat içerisinde 937 kişide daha koronavirüs tespit edildiğini ve ülkedeki toplam vaka sayısının 419 bin 348’e yükseldiğini açıkladı.

Açıklamada, bin 351’i ağır hasta olmak üzere ülkedeki aktif vaka sayısının 9 bin 705 olduğu bilgisi verildi.

Sağlık Bakanlığı, bin 120’si son bir günde olmak üzere şu ana kadar 402 bin 664 kişinin iyileştiğini bildirdi.

Bakanlık, son 24 saatte 11 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybının 6 bin 979’a yükseldiğini de ifade etti.

Bakanlık verilerine göre, ülkede şu ana kadar 9,56 milyon doz da aşı yapıldı.

Diğer yandan, Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Abdurrahman el-Hüseyin, özellikle Ramazan Bayramı’na günler kala mağaza ve alışveriş merkezlerinde önleyici tedbirlere bağlı kalmanın önemini vurguladı.

Bakanlığın, alışveriş merkezlerinin 24 saat açık kalması yönünde talimat verdiğini aktaran sözcü, salgını önlemek için yoğun zamanlarda alışverişten kaçınmak gerektiğini de sözlerine ekledi.

İnsan Kaynakları ve Sosyal Kalkınma Bakanı Vekili Ahmed el-Mecid ise, ‘Teberru’ platformunun bağış almak için resmi platform olduğunu ve Yüksek Alimler Konseyi'nin, fitrenin ödenmesine yasal tarihten önce cevaz verdiğini bildirdi.

Suudi Arabistan İslami İşler, Davet ve Rehberlik Bakanlığı, cemaat arasında koronavirüse yakalanan kişilerin olmasının ardından bugün 5 bölgedeki 18 camiyi geçici olarak kapattı.

Toplamda 84 günde geçici olarak kapatılan cami sayısı 961’e ulaştı. Sterilizasyon işlemlerinin ardından bunlardan 921’i açıldı.

Bakanlık, herkesi ihtiyati tedbirlerle ilgili tüm talimatlara uymaya ve camilere gelenlerin güvenliği ve sağlığı için bu konuda iş birliği yapmaya çağırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya