Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Avrupa Çevre Komiserliği: Koronavirüs atık sularda izlenmeli

Avrupa Çevre Komiserliği: Koronavirüs atık sularda izlenmeli

Pazartesi, 3 Mayıs, 2021 - 07:30

Avrupa Çevre Komiseri Virginijus Sinkevicius, Kovid-19 salgınının yayılmasını engellemek için atık suyun sistematik bir şekilde incelenmesi gerektiğini açıkladı. Sinkevicius, Pazar günü Almanya merkezli Welt am Sonntag gazetesine verdiği demeçte, “Atık suyun incelenmesi virüsün yayılmasını engellemek ve virüsün mutasyonları hakkında bilgi toplamak için ucuz, hızlı ve güvenilir bir kaynak olabilir” ifadelerini kullandı.

Sinkevicius, AB’ye üye 27 ülkenin mümkün olan en kısa zaman içinde atık su inceleme sistemlerini kurması gerektiğini, en fazla 6 ay içinde kurulumun yapılabileceğini belirtti.

Çevre işlerinden sorumlu Virginijus Sinkevicius, konu hakkında açıklamada bulundu:

“Büyük şehirlerde haftada iki kez sudan numune alınmasının periyodik olarak yapılmasını gerekiyor ve ayda iki kez analiz etmek yeterli olur. Atık suyu analizi erken uyarı sistemi olarak kullanılabilir. Atık suda virüs tespit edilmezse incelenen alanlar düşük riskli olarak değerlendirilebilir.”

Veriler, Pazar sabahı itibariyle dünya genelinde yaklaşık olarak 152 milyon kişinin koronavirüse yakalandığını ve toplamda 15 milyon aşı yapıldığını gösteriyor. Johns Hopkins Üniversite’sinin internet sayfasında toplam enfeksiyonun 152 milyon 206 bine ulaştığı bilgisi yer aldı.

Dünyada koronavirüsten iyileşen kişi sayısı 90 milyona ulaştı. Toplamda 3 milyon 193 bin kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Bloomberg News, dünya çapında 1 milyar 152 milyon doz aşı yapıldığını açıkladı. Dünyada en fazla koronavirüs vakası ABD’de görülürken ABD’yi sırasıyla Hindistan, Brezilya, Fransa, Türkiye, Rusya, Birleşik Krallık, İtalya, İspanya, Almanya, Arjantin, Kolombiya, Polonya, İran ve Meksika izliyor.

ABD’de koronavirüs kaynaklı ölüm sayısı diğer ülkelerden oldukça fazla. Sonraki sıralarda Brezilya, Meksika, Hindistan, İngiltere, İtalya, Rusya, Fransa ve Almanya yer alıyor. Çin, aşı dozu sayısında dünya lideriyken Çin’i ABD, Hindistan, Avrupa Birliği, İngiltere, Brezilya, Türkiye, Endonezya ve Rusya izliyor. Ülkelerin nüfusu farklı olduğu için toplam doz sayısı, toplam aşı sayısını yansıtmıyor.

Dünyada koronavirüs hakkında toplu veri sağlayan birkaç kurum arasında bilgi farklılıkları olabilir.


Editörün Seçimi

Multimedya