Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus’un Hindistan mutasyonuna ilişkin endişeleri

Tunus’un Hindistan mutasyonuna ilişkin endişeleri

Pazartesi, 3 Mayıs, 2021 - 14:00

Fransa ve bazı komşu ülkelerinde Hindistan mutasyonuna ilişkin artan vakalar, Tunus Sağlık Bakanlığı’nın özellikle Avrupa’dan Tunus’a gelen yolcular noktasında, Turizm, Dışişleri ve Ulaştırma Bakanlıkları ile bir toplantı yapmasına neden oldu. Tunus Sağlık Bakanı Fevzi Mehdi, Tunus’un tamamen kapanma olasılığının henüz bulunmadığını, Tunus’taki epidemiyolojik duruma göre söz konusu karara başvurulabileceğini belirtti.

Bazı sağlık yetkilileri, özellikle Fransız ve İtalyan yetkililerin kendi ülkelerinde Hindistan mutasyonuna ilişkin tespit edilen vakalar ışığında, koronavirüsün yeni varyantlarının yayılması konusundaki ciddi endişelerini dile getirdi. Hindistan mutasyonuna ait vakaların Almanya, İrlanda, Hollanda, İsviçre ve Birleşik Krallık’ta da görüldüğü bildirildi. Tunus mutasyonlu virüsün turizm sezonunda Tunus’u ziyaret edecek gurbetçiler veya turistler aracılığıyla ülkeye sızmasından korkuyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Kovid-19 mutasyonlarını sınıflandırdığı belirtildi. Söz konusu mutasyonlar arasında en tehlikeli Hindistan, İngiliz, Brezilya ve Güney Afrika varyantlarının olduğu bildirildi. Koronavirüsle Mücadele Bilim Kurulu daha önce Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği yerlerde zorunlu karantina uygulaması, gelen yolcuların bu noktalarda ikamet etmesi ve zorunlu karantina başlangıcından itibaren beşinci ve yedinci günler arasında yapılacak bir test ile 72 saati geçmeyen negatif test sonucunun gösterilmesi dahil olmak üzere bir takım önlemler açıklamıştı. Alınan kararlar arasında, Tunus’un başkentinin kuzey banliyölerindeki La Goulette limanı üzerinden Tunus’a yolcu girişinin 3 ila 21 Mayıs arasında durdurulması da bulunuyor.

Koronavirüsle Mücadele Bilim Kurulu üyesi Emanullah el-Mesadi, “Tunus’ta şuanda baskın olan İngiliz mutasyonu vaka sayılarının yüzde 80’ninden fazlasını oluşturuyor” dedi. Mesadi, “Bu varyant, 30 ila 50 yaş arasındaki yaş grubunu etkiledi. Bu yaş grubu arasında tedavi gören çok fazla vaka var. Ve birçok ölüm kaydedildi” ifadelerini kullandı.

Tunus’taki epidemiyolojik duruma ilişkin konuşan Mesadi, “Tunus’taki ölüm oranları çok yüksek. Ölüm oranları yüz bin kişide 88,8’e yaklaşıyor” açıklamasını yaptı.

Mesadi konuşmasının devamında, “Sağlık sistemi, tıbbi ve paramedikal çerçevelerin psikolojik ve fiziksel tükenmesi, tıbbi kaynakların ve ilaçların tükenmesi dahil olmak üzere birçok düzeyde sıkıntı yaşıyor” dedi.

Basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Devlet hastaneleri normal dönemlere göre mevcut hasta sayısının artması ve tüketim oranını 6 kat artırması sebebiyle, akut oksijen kıtlığı yaşıyor” dedi.

Sağlık Bakanlığı Kovid-19 sebebiyle 86 yeni ölümün yaşandığını belirterek, salgının ortaya çıkmasından bu yana toplam 10 bin 808 ölüm kaydedildiğini açıkladı. Sağlım kurumlarının 2 bin 809 vaka ile ilgilendiği bildirildi. Bu sayı salgının geçtiğimiz yıl Mart ayında ortaya çıkmasından bu yana en yüksek rakam olarak açıklandı. Vakaların 536’sının yoğun bakım ünitelerinde, 156’sının ise solunum cihazlarına bağlı bir şekilde tedavi gördüğü bildirildi.


Editörün Seçimi

Multimedya