Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hepatit-C ilaçları, koronavirüs ile mücadelede Remdesivir’in etkinliğini artırıyor

Hepatit-C ilaçları, koronavirüs ile mücadelede Remdesivir’in etkinliğini artırıyor

Araştırmacılar dört ilacı da test ediyor
Pazar, 9 Mayıs, 2021 - 12:45
Belçika'dan Hindistan'a gönderilmek üzere hazırlanan Remdesivir ilaçları (DPA)

Dünya genelinde yeniden Covid-19 vakalarının artmasıyla birlikte, hastalığa karşı etkili bir tedavi bulma yarışı devam ediyor. New York'taki Mount Sinai Hastanesinden araştırmacılar ABD’de Hepatit C virüsünü tedavi etmek için zaten onaylanmış bir grup ilacın, doktorların halihazırda Kovid-19 hastalarına reçete ettikleri ilaçla (Remdesivir) birleştirildiğinde virüsün yayılmasını yavaşlatmada daha etkili olabileceğine inanıyor.

Dünya Sağlık Örgütü, Mart 2020'de yeni nesil koronavirüsün bir salgın olduğunu açıklamasından bu yana, yaklaşık 150 milyon kişiye virüs bulaştı ve yaklaşık 3 milyon insan öldü. Geçtiğimiz yıldan bu yana, araştırmacılar, hastaların tedavilerine yardımcı olmak için çeşitli ilaçları ve tedavileri araştırıyorlar.

Spesifik viral enzimleri hedef alabilen veya insan hücrelerinde viral replikasyonun (üremenin) zayıf noktasına saldırabilen Remdesivir ilacı, hastanelerde hastaları tedavi etmek için kullanılan en önemli ilaçlardan biri. Ayrıca deksametazon gibi ilaçlar da Kovid-19 hastalarında kullanıldığında iltihabı azaltabiliyor.

Araştırmacılar ayrıca doktorların sıtma ve romatoid artriti tedavi etmek için başvurdukları hidroksiklorokini COVID-19'u tedavi etmek için kullanmayı da düşündüler. Ancak yapılan daha fazla araştırma, hidroksiklorokinin Kovid-19 hastalarına yarardan çok zarar verdiğini gösterdi.

Cell Reports dergisinin son sayısında yer alan makalenin yazarları çalışmalarında 10 farklı Hepatit C ilacını değerlendirdi. Amaçları, Remdesivir'in Kovid-19’lu kişilerde etkilerini incelemekti. Araştırma ekibi Hepatit C ilaçlarının, viral replikasyon (üreme) için gerekli olan SARS-CoV2’nin ana proteazı (bir grup protein enzimi) olan Mpro adlı bir enzime bağlanabileceğini düşündüler.

Araştırma ekibi, Hepatit C ilaçlarını insan ve maymun hücrelerinde test etti ve on ilacın yedisinin ortaya çıkan koronavirüsünün bir inhibitörü görevi görebileceğini buldu.

Virüsün üremesini engellemede yedi ilaç etkili olmasına rağmen, diğer deneyler, bunlardan dördünün farklı bir proteazı (PLpro) inhibe ettiğini (engellediğini) ve bu ilaçlarla birlikte kullanıldığında Remdesivir’in faydalarını artırmada daha etkili olduklarını gösterdi. Bu ilaçların adı Paritaprevir, Vaniprevir, Simeprevir ve Grazoprevir.

Çalışmanın ortak araştırmacısı Adolfo Garcia-Sastre, 4 Mayıs'ta Medical News Today tarafından yayınlanan bir raporda şunları söyledi: “Kovid-19 tedavisi için bu ilaçların Remdesivir ile birlikte kullanılması, viral replikasyonu (üreme) 10 kata kadar sınırlandırmadaki etkinliğini artırmaya yardımcı oluyor. Bu da aşılanmamış Kovid-19 hastaları için için oyunun kurallarını değiştirebilir.”

Birleşik Krallık'taki Nottingham Üniversitesi'nde enfeksiyon immünoloji alanında yardımcı doçent olan Chris Coleman, bu bulgunun birçok olumlu yönü olduğunu ifade ederek, "Viral üremenin iki aşamasını hedeflemek, virüsü iki kez vurmak anlamına gelir. Bu da virüsün mutasyona uğrayarak tedaviden kaçma olasılığını azaltır" diyor.

Bu kombinasyonun büyük bir potansiyeli olmasına rağmen, araştırmacılar üstesinden gelinmesi gereken büyük bir engeller olduğunu söylüyor. Remdesivir ağızdan alınmıyor ve insanlar ilacı intravenöz olarak hastanede alıyorlar. Bu nedenle doktor reçete yazıp ve hastayı tedavi için eve gönderemeyecek.

Yine de, bu sonuçlar umut verici. Hepatit-C ilaçlarının remdesivir ile birlikte kullanıldığında sinerjik inhibisyon gösterdiğini açıkça gösterdikleri için ileride hastalarda kullanılabilir.


Editörün Seçimi

Multimedya