Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yunanistan turizmi canlandırmak için hızla ada sakinlerini aşılayacak

Yunanistan turizmi canlandırmak için hızla ada sakinlerini aşılayacak

Perşembe, 13 Mayıs, 2021 - 14:30
Yunanistan'ın Rodos Adası'ndaki Elli Plajı (Reuters)

Yunan adalarının tüm sakinleri, turistleri ülkeye çekme amacıyla haziran sonuna kadar aşılanacak.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, "Mavi Özgürlük" operasyonunun 19 adayı kapsayacağını ve 18 yaşın üzerindeki tüm daimi sakinlerin en geç haziran sonuna kadar aşılanacağını söyledi.

Miçotakis basın toplantısında "Amaç, adaların daimi sakinlerinin hepsinin en geç haziran sonuna kadar eksiksiz bir şekilde aşılanması" dedi.

Yerel basında çıkan haberlere göre plan yaklaşık 700 bin kişiyi kapsıyor.

Ada sakinlerine sadece bir doz gerektiren Johnson & Johnson aşısı yapılacak.

The Independent'ın haberine göre Miçotakis, aşılama programının Yunanistan'daki "ilk büyük bağışıklık duvarını" inşa etmeyi amaçladığını söyledi.

Bir yıldır süren Kovid seyahat kısıtlamalarının ardından Yunanistan, yıpranan turizm endüstrisini tekrar ayağa kaldırma hedefiyle 14 Mayıs'tan itibaren Britanyalı turistleri ağırlayacağını duyurdu.

Britanyalılar, 17 Mayıs itibarıyla tatil için sınırlı sayıda ülkenin yer aldığı "güvenli" ülkeler listesine uluslararası seyahat yapabilecek. Şu anda bu liste Yunanistan'ı içermiyor.

The Independent dün (11 Mayıs) turizm patronlarının Birleşik Krallık (BK) hükümetini Yunanistan'ı "yeşil listeye" almaya çağırdığını bildirmişti.

Yunanistan Turizm Bakanı'na göre Yunanistan "çok iyi bir durumda".

Bakan Harry Theocharis şunları söyledi:

"Yunanistan'ın şu anda salgın konusunda çok iyi bir durumda olduğunu ve her hafta daha da iyiye gittiğini düşünüyoruz. Veriler bunu gösteriyor."

Theocharis, BK'nin bölge sakinlerinin aşılandığı adalar için "farklı bir yaklaşım" benimseyebileceğini de sözlerine ekledi.

BK Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, geçen yaz tanıtılan ve belirli adalara seyahat izni veren "adalar yaklaşımını" benimsemeye istekli olduğunu söylerken, yeşil listeye ilk eklenenlerde adalar yer almıyor. 


Editörün Seçimi

Multimedya