Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kanada, İran’ın Ukrayna uçağının düşürülmesinden bu yana ‘insafsız’ davranışını eleştirdi

Kanada, İran’ın Ukrayna uçağının düşürülmesinden bu yana ‘insafsız’ davranışını eleştirdi

Cuma, 14 Mayıs, 2021 - 12:00
Geçen yıl İran’da düşen Ukrayna uçağının enkazı (Reuters-Arşiv)

Kanada, İran güçlerinin geçen yıl bir Ukrayna uçağını düşürerek çoğu Kanadalı 176 kişinin ölmesine neden olmasından bu yana Tahran’ın ‘insafsız’ davranışını eleştirerek, gerçekte ne olduğuna dair verilecek cevaplar için baskı yapmaya devam etme sözü verdi.

Reuters’a göre Dışişleri Bakanı Marc Garneau, kazayı inceleyen parlamento komitesine hitaben konuşmasında, “İran hükümetinin bu son 15 aydaki davranışları açıkçası insafsız oldu ve onlar sorumluluk alana kadar konuyu takibe devam edeceğiz” dedi.

Garneau, Kanada’nın diplomatik ilişkilerinin olmadığı İran’ın uçuş kayıt cihazlarını bağımsız analiz için teslim etmemesinden şikayet etti.

İran Sivil Havacılık Otoritesi, konuyla ilgili hava savunma operatörünü suçlayarak, Ukrayna uçağını düşman hedefi olarak gördüğünü belirtti. İran 10 yetkili hakkında iddianame hazırladı.

Ancak Kanadalı Bakan bu adımı yetersiz bularak, “Bu kesinlikle kabul edilemez. Liderler yerine, füze bataryası kullanan bazı düşük rütbeli insanları suçluyorlar” dedi.

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani, 3 Ocak 2020’de Irak’ın başkenti Bağdat’ta ABD Başkanı Donald Trump’ın talimatı üzerine öldürüldü.

İran buna misilleme olarak, ABD güçlerinin bulunduğu Irak’taki Ayn el-Esed Hava Üssü’nü balistik füzelerle vurdu. Ancak bunun ardından saldırı olasılığından endişe duyarak teyakkuza geçti.

8 Ocak 2020’de, Devrim Muhafızları başkent Ukrayna Havayolları’na ait uçağı Tahran Uluslararası Havaalanı’ndan kalktıktan kısa bir süre sonra iki füze ile vurarak düşürdü. Uçakta bulunan 9 mürettebat ve 167 yolcu toplam 176 kişi hayatını kaybetti.


Editörün Seçimi

Multimedya