Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Biden, İsrailliler ve Filistinliler arasındaki şiddetin son bulmasını sağlayabilecek mi?

Biden, İsrailliler ve Filistinliler arasındaki şiddetin son bulmasını sağlayabilecek mi?

Cuma, 14 Mayıs, 2021 - 12:30
ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile (Reuters-Arşiv)

ABD Başkanı Joe Biden, İsrailliler ve Filistinliler arasındaki şiddete son verilmesi için çabaladığını söyledi ancak bazı ABD’li yetkililer, önümüzdeki birkaç gün boyunca çatışmanın devamı konusunda gerçekçi olduklarını söyledi.

Biden’ın dış politika hamleleri, göreve başladığı Ocak ayından bu yana büyük ölçüde Çin, Rusya ve İran’a odaklandı.

İsrail ile Filistin arasındaki şiddetin ve can kayıplarının keskin bir şekilde artması, Biden’ı bölgede sükuneti yeniden tesis etmeyi amaçlayan diplomatik bir adım atmaya zorladı.

Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, geçtiğimiz Çarşamba günü Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile telefonda görüştü.

Ancak ABD'li yetkililer, Abbas’ın İsrail hedeflerine Hamas liderliğindeki roket saldırılarını dizginlemekte yetersiz veya isteksiz olduğunu öne sürdü.

Bunun neticesinde Biden yönetimi, bölgedeki bir dizi Arap ülkesiyle temas kurarak, onları şiddeti durdurmak için Washington’un terör örgütü olarak sınıflandırdığı Hamas üzerinde etkili olmaya çağırdı.

ABD’nin temel stratejisi şiddeti durdurmak ancak bu hedef şu anda uzak görünüyor.

Biden, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları hakkında, “Şimdiye dek gözlemlediğim şeylerden biri, kayda değer bir aşırı tepki olmadığı yönünde. Buradaki asıl mesele özellikle sivil nüfusun yaşadığı bölgelere atılan roketlerin sayısının azalması. Bu konuda birçok görüşme daha yapmamızı bekliyorum” dedi.

Ancak ABD’li bir yetkili, bölgede şiddetin birkaç gün daha devam etme olasılığı konusunda gerçekçi olduklarını söyledi.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan üst düzey bir Arap diplomat, Washington’un ateşkese nasıl aracılık edileceği konusunda net bir stratejiye sahip olmadığını ve gerçek sorunun bu olduğunu söyledi.

Reuters’a göre Mısır, Katar ve Birleşmiş Milletler’in (BM) ateşkes çabaları şimdiye kadar herhangi bir ilerleme belirtisi göstermedi. ABD de bölgeye bir elçi gönderecek.


Editörün Seçimi

Multimedya